MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pola Łęgowska z Krakowa stypendystką Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. To wyróżnienie otrzymało tylko 15 uczniów z całej Polski!

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Archiwum prywatne
Ma zaledwie 17 lat i jest jedną z najzdolniejszych uczennic w Polsce. Pola Łęgowska z V LO w Krakowie otrzymała prestiżowe stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego. Od września zacznie naukę w brytyjskim Clifton College.

FLESZ - Złoto najdroższe od dekady

Pola Łęgowska to jedna z 15, a zarazem jedyna pochodząca z Krakowa, tegoroczna finalistka konkursu stypendialnego organizowanego przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata. O to dwuletnie prestiżowo stypendium mogą strać się uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących z całej Polski.
Aby je jednak, zdobyć młodzież musi przekonać do siebie przedstawicieli szkoły pisząc list motywacyjny. Dodatkowo w formularzu kandydaci muszą odpowiedzieć w formie eseju na trzy zadane im przez komisję pytania. Polę pytano m.in. o kto jest jej największą inspiracja w życiu oraz co napisałaby na ostatniej kartce papieru na świecie.

- Kiedy pisałam aplikację, nie myślałam o tym, że otrzymam to stypendium. Skupiłam się na tym, żeby zaprezentować się przed komisją jak najlepiej. Kiedy otrzymałam informację, o kwalifikacji do kolejnego etapu byłam bardzo szczęśliwa – mówi Pola Łęgowska.

W drugim i trzecim etapie kandydaci muszą zaprezentować się przed komisją w osobistej rozmowie w języku angielskim. Z racji trwającej pandemii koronawirusa różniła się jednak ona od tych przeprowadzanych w latach ubiegłych, zamiast w Warszawie odbywała się ona za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

- Te rozmowy miały pozwolić lepiej mnie poznać komisji. Właśnie na ich postawie jury kieruje kandydatów do szkół zgodnych z zainteresowaniami i wartościami, które wyznajemy. Ja interesuje się prawem, ekonomią oraz angażuje się w szereg akcji o charakterze prospołecznym.

Jedną z nich jest Generacja Zmian, którą Pola stworzyła wspólnie ze swoimi licealnymi kolegami z krakowskiej „piątki”. Młodzi krakowianie tą akcją chcieli odpowiedzieć na problem niskiego zaangażowania społecznego wśród młodzieży i biernej postawy wobec lokalnych wspólnot.

22 maja w tym roku to z pewnością jeden z najszczęśliwszych dniu w życiu Poli. To właśnie wtedy otrzymała wiadomość o przyznaniu stypendium.

- Wyniki przyszły na kilka dni przed terminem w którym miały zostać ogłoszone. Kiedy dostałam maila od Towarzystwa z gratulacjami i propozycją nauki w Clifton College, nie mogłam uwierzyć, że to się dzieje na prawdę. Głos drżał mi ze szczęścia - wspomina Pola.

Jak dodaje od tego dnia, wszystko w jej życiu się zmieniło. Dwuletnią naukę w brytyjskiej, prywatnej szkole przypominającej Hogwart, zacznie od września. Tam będzie skupiać się głównie na nauce ekonomii, historii i matematyki, a także na rozwoju zainteresowań takich jak debaty, wolontariat, polityka czy sport.

- To dla mnie ogromna szansa, zarówno na dalszy rozwój jak i spełnienie kolejnych marzeń. Nie mogę się doczekać, aż poznam nowych znajomych, z rożnych stron świata – cieszy się licealistka.

Pola niejednokrotnie podkreśla, że za jej sukcesem stoi ogromne wparcie, które otrzymuje od swoich rodziców jak i przyjaciół.

- Jesteśmy bardzo dumni z córki. Ten sukces to owoc jej ciężkiej pracy – mówią Edyta i Piotr Łęgowscy.

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata od 1991 roku wspiera zdolną młodzież, podejmując starania o stypendia w renomowanych zagranicznych szkołach średnich z internatem. Jest afiliowane przy organizacji szkół międzynarodowych United World Colleges (UWC). Od powstania przyznało ponad 450 dwuletnich stypendiów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska