FLESZ - Złoto najdroższe od dekady
Pola Łęgowska to jedna z 15, a zarazem jedyna pochodząca z Krakowa, tegoroczna finalistka konkursu stypendialnego organizowanego przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata. O to dwuletnie prestiżowo stypendium mogą strać się uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących z całej Polski.
Aby je jednak, zdobyć młodzież musi przekonać do siebie przedstawicieli szkoły pisząc list motywacyjny. Dodatkowo w formularzu kandydaci muszą odpowiedzieć w formie eseju na trzy zadane im przez komisję pytania. Polę pytano m.in. o kto jest jej największą inspiracja w życiu oraz co napisałaby na ostatniej kartce papieru na świecie.
- Kiedy pisałam aplikację, nie myślałam o tym, że otrzymam to stypendium. Skupiłam się na tym, żeby zaprezentować się przed komisją jak najlepiej. Kiedy otrzymałam informację, o kwalifikacji do kolejnego etapu byłam bardzo szczęśliwa – mówi Pola Łęgowska.
W drugim i trzecim etapie kandydaci muszą zaprezentować się przed komisją w osobistej rozmowie w języku angielskim. Z racji trwającej pandemii koronawirusa różniła się jednak ona od tych przeprowadzanych w latach ubiegłych, zamiast w Warszawie odbywała się ona za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
- Te rozmowy miały pozwolić lepiej mnie poznać komisji. Właśnie na ich postawie jury kieruje kandydatów do szkół zgodnych z zainteresowaniami i wartościami, które wyznajemy. Ja interesuje się prawem, ekonomią oraz angażuje się w szereg akcji o charakterze prospołecznym.
Jedną z nich jest Generacja Zmian, którą Pola stworzyła wspólnie ze swoimi licealnymi kolegami z krakowskiej „piątki”. Młodzi krakowianie tą akcją chcieli odpowiedzieć na problem niskiego zaangażowania społecznego wśród młodzieży i biernej postawy wobec lokalnych wspólnot.
22 maja w tym roku to z pewnością jeden z najszczęśliwszych dniu w życiu Poli. To właśnie wtedy otrzymała wiadomość o przyznaniu stypendium.
- Wyniki przyszły na kilka dni przed terminem w którym miały zostać ogłoszone. Kiedy dostałam maila od Towarzystwa z gratulacjami i propozycją nauki w Clifton College, nie mogłam uwierzyć, że to się dzieje na prawdę. Głos drżał mi ze szczęścia - wspomina Pola.
Jak dodaje od tego dnia, wszystko w jej życiu się zmieniło. Dwuletnią naukę w brytyjskiej, prywatnej szkole przypominającej Hogwart, zacznie od września. Tam będzie skupiać się głównie na nauce ekonomii, historii i matematyki, a także na rozwoju zainteresowań takich jak debaty, wolontariat, polityka czy sport.
- To dla mnie ogromna szansa, zarówno na dalszy rozwój jak i spełnienie kolejnych marzeń. Nie mogę się doczekać, aż poznam nowych znajomych, z rożnych stron świata – cieszy się licealistka.
Pola niejednokrotnie podkreśla, że za jej sukcesem stoi ogromne wparcie, które otrzymuje od swoich rodziców jak i przyjaciół.
- Jesteśmy bardzo dumni z córki. Ten sukces to owoc jej ciężkiej pracy – mówią Edyta i Piotr Łęgowscy.
Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata od 1991 roku wspiera zdolną młodzież, podejmując starania o stypendia w renomowanych zagranicznych szkołach średnich z internatem. Jest afiliowane przy organizacji szkół międzynarodowych United World Colleges (UWC). Od powstania przyznało ponad 450 dwuletnich stypendiów.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
