https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół podstawowych w Krakowie. Oto TOP 25 podstawówek, w których najlepiej poszedł egzamin ósmoklasisty 2024

Małgorzata Mrowiec
Wprawdzie elektroniczna rekrutacja do krakowskich szkół podstawowych na rok 2025/2026 będzie prowadzona na wiosnę, jednak rodzice przyszłych pierwszaków z wyprzedzeniem rozglądają się za najlepszymi placówkami. Zresztą część szkół prywatnych już ruszyła ze swoim niezależnym naborem. Podpowiedzią przy wyborze podstawówki na pewno mogą być wyniki egzaminu ósmoklasisty - tego, który uczniowie zdają na zakończenie pierwszego etapu edukacji. Dlatego przygotowaliśmy ranking szkół podstawowych w Krakowie. Obejmuje on szkoły z 25 najlepszymi wynikami z ostatniego, tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.

Ranking krakowskich szkół podstawowych - wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

W większości miast w Polsce rekrutacja do szkół podstawowych odbywa się w marcu, tak też jest co roku w Krakowie. Wiosenny nabór prowadzony jest z wykorzystaniem systemu elektronicznego Elemento.

By dać podpowiedź rodzicom poszukującym odpowiedniej szkoły dla swojego dziecka, przygotowaliśmy ranking krakowskich podstawówek. Opracowaliśmy go na podstawie wyników egzaminu ósmoklasisty 2024, opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie.

W stolicy Małopolski w tym roku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło około 5 tys. uczniów. Egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego.

Nasze zestawienie TOP 25

Tworząc nasz ranking, wzięliśmy pod uwagę egzaminy z:

  • języka polskiego,

  • matematyki oraz

  • języka angielskiego - a więc języka obcego wybieranego i zdawanego przez większość uczniów.

Podane w procentach średnie wyniki z tych trzech egzaminów zsumowaliśmy, a następnie podzieliliśmy przez 3 - w ten sposób uzyskując średni wynik ogółem dla każdej szkoły.

Prezentujemy to zestawienie na kolejnych slajdach w naszej galerii.

Samorządowe wyprzedzane przez prywatne

W zestawieniu prym wiodą - już tradycyjnie, tak jak w poprzednich latach - szkoły prywatne, społeczne czy katolickie, wyprzedzając placówki samorządowe. Warto tu jednocześnie zaznaczyć, że w odróżnieniu od szkół prywatnych, społecznych czy wyznaniowych, podstawówki samorządowe są ogólnodostępne. Przepustką do nich nie jest np. dobry wynik rozmowy kwalifikacyjnej czy zasobność portfela rodzica, który będzie opłacał czesne. Szkoły prywatne są często mniej liczne i z mniejszymi klasami. To daje szansę na bardziej indywidualne podejście do ucznia. Najczęściej też w szkołach niepublicznych można liczyć na bardziej intensywną nauką języków obcych.

Szkoły samorządowe mają obowiązek przyjęcia dzieci mieszkających w danym rejonie (przy czym rodzice musza pamiętać, że dzieci mieszkające w obwodzie danej szkoły nie są zwolnione z rekrutacji). A jeśli pozostaną w takiej szkole wolne miejsca, może ona przyjąć kandydatów spoza rejonu. I najlepsze krakowskie podstawówki samorządowe cieszą się zainteresowaniem, nie brak do nich chętnych z innych części miasta czy spoza Krakowa.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska