Szkolny Budżet Obywatelski (SzBO) to proces, w którym społeczność szkolna decyduje o sposobie przeznaczenia określonych środków finansowych. Pomysł na Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie zrodził się z chęci adaptacji procesu "zwykłego" budżetu obywatelskiego realizowanego w mieście na potrzeby lokalnej, małej społeczności, jaką jest szkoła. Przedsięwzięcie pozwala pokazać młodym ludziom mechanizmy, rolę i znaczenie tego procesu.
Odbyły się już cztery edycje projektu i właśnie rozpoczyna się piąta. Bierze w niej udział 60 placówek: szkoły (licea, technika, szkoły branżowe, specjalne), a także bursa i internaty. Na projekty opracowane i wybrane przez uczniów każda z nich będzie mogła przeznaczyć 6 tys. złotych. Łącznie na realizację przedsięwzięcia miasto zabezpieczyło 360 tys. zł.
Sukcesywnie wzrasta liczba placówek biorących udział w przedsięwzięciu. W pierwszej, pilotażowej edycji uczestniczyły zaledwie trzy szkoły, w kolejnej już 31, w trzeciej odsłonie 34, a rok temu było to 51 placówek. Wzrasta też liczba zgłaszanych projektów i liczba młodych ludzi angażujących się w przygotowanie procesu w poszczególnych szkołach, opracowanie projektów, ich promocję. Coraz więcej jest też głosujących.
"Młodzi ludzie zauważyli, że Szkolny Budżet Obywatelski pozwala im na realizację projektów, które zmieniają szkoły i ich otoczenie. Często wykorzystują go do dostosowania wnętrza szkół czy internatów do swoich potrzeb - na przykład utworzenia stref relaksu, kącików kulinarnych czy też zakup różnego sprzętu (np. mikrofalówki, klimatyzatory, sprzęt sportowy, a nawet… piec do pizzy). Nie brakuje też bardzo oryginalnych pomysłów, takich jak przygotowanie popiersia ulubionego portiera" - wymieniają krakowscy urzędnicy.
Nowością tegorocznej edycji jest możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez Fundację Warsztat Innowacji Społecznych. Celem warsztatów jest wsparcie uczniów w procesie opracowywania i składania propozycji w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Warsztaty pokażą też różne sposoby na wspieranie kreatywności oraz uwrażliwią na rozpoznawanie potrzeb społecznych.
Zaangażowanie uczniów w SzBO sprawia, że mają większe poczucie wpływu na sprawy szkoły i decydowanie o nich. Dzięki tej inicjatywie wzrasta też rola samorządów uczniowskich. Uczestnictwo w procesie to dla młodych ludzi to także ogromna porcja wiedzy na temat funkcjonowania szkół oraz miasta. Z kolei szkołom uczestnictwo w projekcie daje możliwość budowania pozytywnego obrazu miejsc otwartych na dialog i partnerstwo, wspierających aktywność i zaangażowanie podopiecznych.
SzBO to również konkretne korzyści społeczne dla miasta – młodzi ludzie i ich otocznie lepiej poznają zasady miejskiego budżetu obywatelskiego, a potem chętniej biorą udział w głosowaniu i stają się ambasadorami projektu.
Wysokie notowania polskiej miss
