https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Profesor Tomasz Grodzicki nominowany na zastępcę dziekana Polskiej Akademii Nauk

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Profesor Tomasz Grodzicki nominowany na zastępcę dziekana Polskiej Akademii Nauk
Profesor Tomasz Grodzicki nominowany na zastępcę dziekana Polskiej Akademii Nauk Aneta Zurek / Polska Press
Polska Akademia Nauk (PAN) poinformowała o wyłonieniu nowych zastępców dziekanów pięciu wydziałów – funkcję zastępcy dziekana Wydziału V Nauk Medycznych PAN otrzymał prof. Tomasz Grodzicki, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, geriatrii i hipertensjologii, były prorektor UJ ds. CM. „Nowe funkcje zastępców dziekanów Wydziałów PAN znacząco wpłyną na efektywność i jakość ich działania. Nominowani pełnić będą rolę łączników między wydziałami a innymi jednostkami Polskiej Akademii Nauk, a także instytucjami zewnętrznymi, co sprzyjać będzie współpracy i innowacjom” – czytamy na stronie Polskiej Akademii Nauk.

Zgodnie z uchwałą nr 36/2024 Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 17 września 2024 r., w sprawie wyłaniania kandydatów na dziekanów i zastępców dziekanów wydziałów, nominacje otrzymali:

  • prof. dr hab. Piotr Salwa, czł. koresp. PAN (Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN);
  • prof. dr hab. inż. Dorota Witrowa-Rajchert, czł. koresp. PAN (Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN);
  • prof. dr hab. Konrad Banaszek, czł. koresp. PAN (Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN);
  • prof. dr hab. Czesława Rosik-Dulewska, czł. rzecz. PAN (Wydział IV Nauk Technicznych PAN);
  • prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, czł. koresp. PAN (Wydział V Nauk Medycznych PAN).

Profesor Tomasz Grodzicki

Prof. Tomasz Grodzicki od 2001 roku kieruje Katedrą Chorób Wewnętrznych i Gerontologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum i jest ordynatorem Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2005-2008 pełnił na uczelni rolę prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Lekarskiego, w latach 2008-2016 dziekana WL, a w latach 2016-2024 prorektora UJ ds. CM.

Jego zainteresowania i działalność naukowa skupiają się wokół zagadnień nadciśnienia tętniczego i geriatrii. Jest współautorem ponad 200 publikacji z dziedziny nadciśnienia geriatrii, kardiologii, w tym kilkunastu podręczników. Był jednym z inicjatorów badań epidemiologicznych nad nadciśnieniem tętniczym w Polsce oraz stanem zdrowia osób starszych (POLSENIOR-1 i POLSENIOR-2), a także stulatków (POL-STU). W ramach projektu POLKARD analizował jakość leczenia niewydolności serca w Polsce w latach 2005-2013. W ostatnim okresie, w międzynarodowych projektach SPRINT i FRAILTOOLS zajmował się możliwościami rozpoznawania oraz leczenia zespołu frailty oraz zagadnieniami zaniedbania i samozaniedbania osób starszych (projekt NEGLECT).

Dodatkowym obszarem zainteresowań prof. Grodzickiego jest opieka nad chorymi z chorobami rzadkimi. W roku 2010 był organizatorem European Conference on Rare Diseases – ERCD w Krakowie i współtwórcą Ośrodka Chorób Rzadkich w Szpitalu Uniwersyteckim oraz jest członkiem Zarządu Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „Matio”.

W latach 2002‐2014 sprawował funkcję konsultanta krajowego ds. geriatrii, w latach 2006‐2008 był Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, a od 2013 do 2016 Członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej MPiPS, członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach swojej działalności naukowo-społecznej był zaangażowany w prace takich organizacji, jak: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Komisja Nauk Medycznych PAN, Oddział w Krakowie, Komisja Medyczna PKOL, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Rada Naukowa Fundacji “MATIO”, Academic Board of the European Union Geriatic Medicine Society, Board of the European Academy of Ageing, a także międzynarodowych towarzystw naukowych: American Society of Hypertension, European Society of Hypertension, European Academy for Medicine of Aging, European Union Geriatic Medicine Society

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, PAU im. Tadeusza Browicza czy nagrody zespołowej Polskiej Akademii Nauk im. J. Śniadeckiego. Otrzymał medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” (2010) oraz Złoty Krzyż Zasługi za wspieranie Uniwersytetów III Wieku (2014). W uznaniu osiągnięć naukowych został wybrany członkiem korespondencyjnym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Jest też honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

W październiku 2019 roku odebrał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w kwietniu 2021 roku nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko za szczególne osiągnięcia w edukacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, zaangażowanie w liczne przedsięwzięcia i projekty epidemiologiczne oraz badania odnoszące się do organizacji opieki nad osobami starszymi, a w październiku 2021 Medal Gloria Medicinae przyznawany corocznie przez Polskie Towarzystwo Lekarskie 10 wybitnym przedstawicielom polskiego środowiska lekarskiego. Po raz kolejny znalazł się na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie ogłoszonej w marcu 2024 roku.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska