https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy już się nie boją urlopu w Turcji

Zbigniew Biskupski AIP
Jakub Kolodziej / Polskapresse
Choroba lub wypadek, to główne okoliczności, w których Polacy korzystają z polis assistance zagranicą. Czterokrotny wzrost liczby przypadków udzielania pomocy w Turcji wskazuje, że polscy turyści przestali już traktować ten kraj jako miejsce niezbyt bezpieczne jako cel urlopowych podróży.

Pomoc medyczna dla Polaków najczęściej potrzebna jest w Grecji, Chorwacji, Bułgarii oraz Hiszpanii.

W porównaniu do 2016 roku nastąpił ogromny wzrost interwencji z terenu Turcji (ponad 400 proc.). Pokazuje to, że wśród Polaków opadły negatywne emocje związane z obawami przed zamieszkami, strajkami czy zamachami terrorystycznymi wynikającymi z sytuacji wewnętrznej panującej w poprzednich latach w tym kraju. Liczba interwencji w lipcu 2017 roku jest zbliżona do tej z 2015 roku.

Z danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że podczas pierwszego wakacyjnego miesiąca największe zapotrzebowanie na usługi pomocowe odnotowano z rejonu Południowej Europy. Z Grecji było to 22 proc. zgłoszeń, Chorwacji 10 proc., Bułgarii 9 proc., Hiszpanii 9 proc.

- Przeprowadzane przez nas badanie „Plany wakacyjne Polaków” pokazało, że najwięcej osób planuje spędzić swój urlop w Hiszpanii (14 proc.), Chorwacji (11 proc.) oraz Grecji (10 proc.). Lipcowa ilość interwencji w tych krajach wskazała, że za deklaracjami poszły również czyny. Duża ilość telefonów z prośbą o pomoc z terenu Bułgarii, do której planowało wyjechać tylko 4 proc. Polaków, może wynikać z faktu, że znacząca część osób niezdecydowanych (39 proc.) w temacie kierunku wakacyjnego wyjazdu wybrała właśnie Bułgarię – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Dane podsumowujące lipiec pokazały, że 80 proc. Polaków potrzebowało pomocy assistance z powodu zachorowania, a 20 proc. z powodu wypadku.

- Większość osób dzwoniących do Centrum Operacyjnego zwracała się do nas z prośbą o pomoc w zorganizowaniu wizyty lekarskiej i zakupie leków – 85 proc. zgłoszeń. Bardzo częstą przyczyną skorzystania z wizyty lekarskiej było odczuwanie zawrotów głowy, osłabienie, zatrucie pokarmowe oraz drobne skaleczenia, do których doszło na plaży – dodaje Piotr Ruszowski.

Polacy już się nie boją urlopu w Turcji
Fot. Rafał Meszka / Polskapresse

Należy pamiętać, że w krajach europejskich średni koszt podstawowej opieki ambulatoryjnej to 600-800 złotych. W momencie gdy pojawi się konieczność hospitalizacji lub transportu medycznego koszt może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Posiadając odpowiednią polisę możemy liczyć, że kwotę pokryje ubezpieczyciel, nawet w turystycznym kurorcie, gdzie może być trudno o dostęp do publicznej służby zdrowia akceptującej kartę EKUZ.

Czytaj też:
Świadczenia z programu 500 plus kończą się. Trzeba złożyć nowy wniosek, szybko by nie czekać na pieniądze do listopada. Są inne zmiany!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Wybrane dla Ciebie

Trump uderza w Europę. Zapowiedział potężne cła od 1 czerwca

PILNE
Trump uderza w Europę. Zapowiedział potężne cła od 1 czerwca

Speedway Kraków kontra drużyna z Niemiec. Nadal bez ważnego zawodnika

Speedway Kraków kontra drużyna z Niemiec. Nadal bez ważnego zawodnika

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska