https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie chcą już pracować za granicą! Wracają do kraju z pracy w Europie. „Pensja spadła o 50 procent”

PAP
Opracowanie:
Niekorzystny kurs norweskiej korony to jedna z przyczyn niechęci Polaków do pracy za granicą.
Niekorzystny kurs norweskiej korony to jedna z przyczyn niechęci Polaków do pracy za granicą. 123rf.com/orpheus26
Polacy nie chcą już wracać do pracy w Norwegii, podaje norweska telewizja NRK powołująca się na informacji agencji Adecco. Powodów jest kilka, a wszystkie sprowadzają się do coraz niższej opłacalności pracy za granicą.

Spis treści

Spada liczba Polaków pracujących za granicą. Norwegia przykładem

Według Torbena Sneve, szefa agencji zatrudnieniowej Adecco w krajach nordyckich, firma sprowadzała do Norwegii poprzez swój oddział w Krakowie rocznie około 1000 pracowników z Polski, w tym roku zdołała zrekrutować niecałe 300 osób.

Problemem jest nakłonienie ludzi do przyjazdu do Norwegii w celu podjęcia pracy. W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy gwałtowne pogorszenie sytuacji wraz z osłabieniem kursu korony - mówi Sneve.

NRK dodaje, że norweska pensja wypłacana w koronach po przeliczeniu na euro lub złotówki 10 lat temu była wyższa o nawet 50 proc. Według norweskiego Urzędu Statystycznego po kryzysie finansowym w UE w 2008 roku wzrosła imigracja zarobkowa do Norwegii, osiągając swój szczyt w 2011 roku, a od tego czasu liczba przyjeżdżających do pracy spada.

Rosną płace w Europie Wschodniej. Spada emigracja

Nie tylko kurs walut wpływ ana poziom emigracji do krajów UE. Inny czynnik to znaczny wzrost płac w krajach Europy Wschodniej.

Telewizja NRK przypomina, że w 2013 roku roczne wynagrodzenie brutto w kwocie 600 tys. koron dawało pensję w wysokości 75 tys. euro. Był to czas, kiedy jedno euro kosztowało 8 koron, a jeden złoty 1,80 korony. Dzisiaj norweska pensja tej samej wysokości to już tylko 50 tys. euro, ponieważ kurs jednego euro to 12 koron, a jeden złoty kosztuje 2,70 korony.

Zobacz także: Praca zdalna z zagranicy – konsekwencje podatkowe i ZUS. Są nowe zasady, kto z nich skorzysta?

W ostatnim okresie norweska korona notuje rekordowo niskie wartości wobec euro oraz dolara amerykańskiego. Zdaniem analityka Dane Cekova z banku Nordea przyczyną jest „znaczny spadek cen energii w ostatnich tygodniach” oraz „niepewność w światowej gospodarce”.

Mamy spadki na giełdzie, a kurs wymiany jest w koronach, która jest walutą małą oraz wrażliwą - podkreśla ekspert.

PAP przypomina, że Polacy w Norwegii pracują przede wszystkim w budownictwie, transporcie, przemyśle stoczniowym oraz przetwórstwie rybnym.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magdalena
Jeżdżę do Niemiec z laxo care opiekować się seniorami i to mi się opłaca. Zarabiam dużo więcej niż w dps-ie w kraju, a mam pod opieką tylko jedną osobę.
P
Pożyjemy, zobaczymy...:)
Balcerowicz, były członek z PZPR:) wzywa do likwidacji 13. i 14. emerytury i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. "Po wyborach można już się do niego przyznać" 🤣

https://wpolityce.pl/polityka/670205-balcerowicz-wzywa-do-likwidacji-programow-i-prywatyzacji
m
mikrus
Korona Norweska jest powiedzmy po 37 groszy, 47 groszy kosztowała 15 lat temu!!! Wtedy się zarabiało, dziś nie wiem kto by chciał tam jechać na dłużej do pracy...
J
JAWIEM!
Ta akurat! Niech poczekają na Władzę opozyci która od bierze wszysko co dał PIS i wiek emertalny zaniżą i od dadzą Nas niemcowi w Uni to od razu spowrotem spiprzą za granicę chojraki!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska