https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Połączą pogotowie i szpital dla zysku?

W sądeckim pogotowiu pracuje ok. 280 osób. Po scaleniu ze szpitalem być może niektóre stracą posady
W sądeckim pogotowiu pracuje ok. 280 osób. Po scaleniu ze szpitalem być może niektóre stracą posady Stanisław Śmierciak
Powiat nowosądecki szuka oszczędności i chce scalić dwie instytucje służby zdrowia, które mu podlegają. Ewentualnego połączenia Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego ze Szpitalem im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju pacjenci nie powinni odczuć zmian.

Zarząd Powiatu Nowosądeckiego sprawdza, czy połączenie Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego ze Szpitalem im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju będzie opłacalne. Taki system funkcjonuje w większości miast Małopolski i sprawdza się w praktyce.

Nowe władze starostwa muszą sobie poradzić z zadłużeniem powiatu, które sięga ponad 60 mln zł. Obecnie w jednostce samorządu terytorialnego trwa audyt, który ma m.in. wskazać, gdzie można poczynić oszczędności. Ewentualne połączenie obu jednostek medycznych, zarządzanych przez powiat, może okazać się korzystne pod względem finansowym.

- Szukamy oszczędności, dlatego zainspirowany połączeniem przed dwoma laty krynickiego szpitala z Małopolskim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu, w interpelacji zapytałem o podobny zabieg, ale z pogotowiem ratunkowym - mówi Wiktor Durlak, radny powiatowy z Grybowa. - Myślę, że warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, bo moim zdaniem może ono przynieść wymierne korzyści.

Maria Olszowska, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu potwierdza, że projekt połączenia jest obecnie analizowany. - To dwie duże jednostki obsługujące około 300 tysięcy osób zamieszkujących powiat nowosądecki oraz miasto Nowy Sącz, nie licząc tysięcy turystów - podkreśla Olszowska. - Zarząd analizuje głównie aspekty ekonomiczno-społeczne ewentualnego połączenia.

O tym pomyśle wie Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. - Mam się przygotować do debaty na ten temat - przyznaje dyrektor Zygmunt. - Chcę tylko podkreślić, że sądeckie pogotowie jest jednym z trzech największych w Małopolsce. Przez całą dobę jeździ 20 ambulansów, a na różnego rodzaju umowy zatrudnionych jest około 280 osób.

Józef Zygmunt podkreśla, że na ratowaniu ludzkiego życia nie można oszczędzać. A prowadzona przez niego jednostka każdą zarobioną złotówkę inwestuje w rozwój ratownictwa. Świadczy też usługi z zakresu m.in. transportu sanitarnego,

- Ale ostateczna decyzja co do połączenia należy do Zarządu Powiatu i ja ją uszanuję - zaznacza dyrektor pogotowia.

Ewentualnego połączenia nie chce na razie komentować Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. Lecznica do końca 2016 roku musi przejść przebudowę. Inaczej nie będzie spełniać wymogów sanitarnych określonych rozporządzeniem ministra zdrowia z 2012 r. i dalej funkcjonować. Potrzeba na to ponad 20 mln zł. Powiat pieniędzy na razie nie ma.

- Na dobre wyszło nam połączenie z ośrodkiem terapii uzależnień. Mamy wyższy kontrakt, podwoiliśmy zyski, zaoszczędziliśmy na kosztach - zaznacza dyrektor Kmak. - Pacjenci ewentualnych zmian nie odczują.

W 2010 r. decyzję o połączeniu szpitala z pogotowiem podjęli radni powiatu gorlickiego. - Ani szpital, ani pogotowie nie działa gorzej - zapewnia Marian Świerz, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gościu
'' Lepsze - wrogiem dobrego ''.
Sądeckie pogotowie jest instytucją samofinansującą się, Powiat jedynie jest zarządcą Pogotowia.
Pieniądze na swoją działalność pogotowie ma z kontraktu z NFZ i innych podjętych zadań ( obsługa transportem medycznym POZ-tów, specjalistycznego transportu medycznego obsługującego przewóz pacjentów w stanach zagrożenia życia między szpitalami itp.
Dowodem na wypowiedź " gołasa " jest sprawa zakupu karetek i sprzętu.
Kiedy ostatni raz Starostwo sfinansowało jakieś zakupy pogotowia ?
Tak jestem przekonany, że przyłączenie Pogotowia do jakiegokolwiek szpitala zrobi więcej złego jak dobrego!!
Szanowni Mieszkańcy Sądeczcyzny nie pozwólcie na taki krok bo tyllko na tym stracicie !
p
portos
Golas chyba nie rozumie pewnej zależności, mianowicie wszystkie zaoszczedzone pieniądze z różnych podmiotów Starostwa, mogą zostać rozdzielone na inne projekty itd. Czy też na obsługę długu, cokolwiek. Każda z tych opcji lepsza od marnotrawienia o ile takowe jest, q to ma ustalić audyt, ale jak widać golas już wie co i jak.
l
liberox
gołas a może ktoś zaczyna myśleć jak manager. to że młody to nie znaczy że źle myśli. cały Twój komentarz to zdanie pt. nam jest dobrze żadnych zmian. Może Pan radny popatrzył na bilanse Szpitali w Gorlicach Brzesku Myślenicach i zobaczył ile mniejsze stacje pogotowia są bardziej efektywne i zobaczył skalę marnotrawstwa. Radny Powiatowy nie jest od działania w swoim okręgu tylko od patrzenia na sprawy całego powiatu. I to jest akurat ogromny plus dla Pana Durlaka. Załatwiaczy myślących własnym okręgiem wyborczym w radzie powiatu jest tylu że ho ho.
g
gołas
Jakie oszczędności ? Raczej '' łatanie dziury budżetowej '' Szpitala.
Już raz pewien szpital '' miał pomysł '' na Sądeckie Pogotowie Ratunkowe i co ?...
Całe szczęście, że nic z tego nie wyszło !
Szpital w Gorlicach przejął tamtejsze pogotowie i z tego co dzisiaj wiem to pracownicy nie są tym obecnie zbytnio zachwyceni.
Czy SP ZOZ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe - dzieło stworzone przez ŚP Danutę Cabak - Fiut ma być kolejną '' ofiarą braku logicznego myślenia '' ?
Czy Szanowny Pan Durlak zastanowił się nad szerszymi konsekwencjami takiego podejścia do tematu ratownictwa ?
Może po prostu ktoś chce '' zabłysnąć '' i wtrąca swoje przysłowiowe trzy grosze w cudzy ogród.
Panie Durlak Z wielkim Szacunkiem do Pana osoby - Działaj Pan sobie na terenie Grybowa i okolic bo tam jest masa spraw do załatwienia, a nie '' kombinuj '' z niezdrowym dla społeczeństwa łączeniem dwóch jeszcze niezależnych placówek.
Serdecznie Pozdrawiam.
d
dafne
Raczej tytuł tego wywodu winien brzmieć: Łączą szpital wraz pogotowiem celem oszczędności. I to wielce chwalebne, ze ktos myśli o oszczędnościach.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska