https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policja w Krakowie ma 60 kamer, inne duże miasta po kilkaset. Idą zmiany

M. Paluch, M. Mazurek
Dziś w Krakowie policja ma 60 kamer, inne duże miasta - po kilkaset. Policjanci chcą to zmienić
Dziś w Krakowie policja ma 60 kamer, inne duże miasta - po kilkaset. Policjanci chcą to zmienić Andrzej Banaś
Policja, wspierana przez radnych miasta, planuje zbudować w Toniach przy ul. Łokietka supernowoczesne Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu. Obiekt ma być usytuowany obok planowanej siedziby komendy powiatowej. Jak zapewniają pomysłodawcy, "inteligentny" monitoring ma stanowić odtrutkę na szerzącą się w mieście plagę ataków z maczetami i coraz większe poczucie zagrożenia u mieszkańców.

Grunt pod inwestycję policja już ma. Szacuje się, że budowa centrum pochłonie ok. 20 mln złotych. - Bazowaliśmy na doświadczeniach innych miast: Wrocławia i Warszawy. Zaproponowałem władzom miasta, aby sfinansowały budowę centrum monitoringu, a ja ze swojej strony zapewnię ludzi do jego obsługi i grunt - mówi gen. Mariusz Dąbek, wojewódzki komendant policji.

Jak tłumaczy, potrzeby są ogromne. W Krakowie policja ma obecnie 60 kamer, system monitoringu powstał w latach 2000-2002. W innych miastach wielkości zbliżonej do Krakowa kamer jest kilkaset. Nowy system jest niezbędny, by poprawiło się bezpieczeństwo na ulicach.

- Ma być inteligentny, czyli będzie sam reagować np. na pisk opon czy dźwięk tłuczonego szkła - tłumaczy gen. Dąbek.
Reagować, czyli obracać oko kamery w miejsce, w którym coś niepokojącego się dzieje. Takie kamery pozwalają też dokładnie zarejestrować twarze (dziś materiał z monitoringu często jest tak niewyraźny, że nie może być użyty w sądzie jako dowód).

Według wyliczeń policji, gmina powinna dokupić jeszcze 300 kamer. Jedna "inteligentna", według wyliczeń służb, kosztuje ok. 15 tys. zł. - Bierzemy pod uwagę dwie wersje. Pierwsza to adaptacja istniejącego obiektu po jednostce wojskowej przy ul. Ułanów w Krakowie. Druga to budowa nowego obiektu przy ul. Łokietka. O wyborze wersji powinna zadecydować komisja badająca funkcjonalność terenu i obiektu - mówi rzecznik małopolskiej policji, podinsp. Mariusz Ciarka. Ta druga lokalizacja jest jednak dużo prawdopodobniejsza.

Centrum Bezpieczeństwa ma być podzielone na strefy (m.in. operatorów przyjmujących zgłoszenia, dyspozytorów, inżynierów systemu). Będzie obsługiwało cały monitoring w mieście. W Toniach mają też dyżurować ratownicy medyczni, strażacy, zespół psychologów, służb drogowych i straży miejskiej.

Kto za to zapłaci?

- Prowadzimy wstępne konsultacje z policją, staramy się zainteresować tematem ministra spraw wewnętrznych - mówi Jerzy Woźniakiewicz (PO), szef komisji praworządności rady miasta. - Liczymy, że w ramach pomocy przy przygotowaniu Krakowa na Światowe Dni Młodzieży Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mogłoby partycypować w kosztach.

Będzie okazja przedyskutować tę propozycję już jutro, bo minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział na ten dzień wizytę w Krakowie. Co więcej, temat wizyty dotyczy także monitoringu - minister chce rozmawiać z władzami miasta o sposobach walki z przestępczością w Krakowie.

Radni mają taki plan: gmina i ministerstwo sfinansują tylko część kosztów budowy Centrum Bezpieczeństwa - tyle, ile wynosi niezbędny wkład własny przy staraniu się o dofinansowanie unijne. To właśnie Unia miałaby dołożyć resztę pieniędzy. - Chcemy także poznać najnowsze osiągnięcia technologiczne w budowie monitoringu. Powinny one sporo wnieść do konkretnych rozwiązań w Centrum Bezpieczeństwa - mówi Woźniakiewicz.

Pod koniec września do ministra spraw wewnętrznych pojechał szef rady miasta Bogusław Kośmider. Rozmawiał z nim m.in. o możliwościach wsparcia ministerstwa przy poprawie bezpieczeństwa w mieście - także współfinansowania centrum monitoringu oraz wsparcia dodatkowymi etatami policyjnymi. Działo się to po zabójstwie studenta Dawida na ul. Grodzkiej w nocy z 6 na 7 września.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
surowa
dlaczego Policjanci niechętnie egzekwują prawidłowe parkowanie aut
z
zenon L
Szkoda ze w tekście skrupulatnie pominięto że Straż Miejska również posiada siec monitoringu i Centrum monitorowania. Oczywiście wyrzucanie tak gigantycznych sum na monitoring skutkować będzie okrojeniem patroli interwencyjnych. Zresztą ścisłe centrum jest monitorowane od dawna i bezpieczeństwa to jakoś nie podnosi skoro można zdemolować skarbonkę lub zadźgać nożem kogoś na Grodzkiej.
s
surowa
zero tolerancji dla kierowców źle parkujących auto
s
surowa
Zero tolerancji dla kierowców żle parkujących pojazdy
K
Kara
kiedy policjanci zaczną widzieć źle zaparkowane auta
s
surowa
zero tolerancji dla kierowców źle parkujących auto --- kiedy policjanci zaczna zauważać źle zaparkowane auta
s
surowa
Jeśli kierowca chce parkować powinien zostawić 1,5 m dla pieszych
Żądajmy od Policjantów i Strażników miejskich egzekwowania prawidłowego parkowania bez oczekiwania na telefon od mieszkańca
s
surowa
zacznijcie egzekwować prawidłowe parkowanie aut ot tak nie czekając na telefony od mieszkańców często widze obrazek auto blokuje wjazd policja przejeżdża i nie reaguje :)
zero tolerancji dla kierowców źle parkujących auto
k
kumkumowikumem
Jeśli za morderstwo grozi od 15 lat, a za napad z maczetą w kilka osób na jednego kwalifikuje się za pobicie ze skutkiem śmiertelnym bądź samo pobicie, to coś tu chyba jest nie tak... a swoją drogą brak odpowiedzialności służbowej prokuratorów i sędziów pomaga w "stosowaniu prawa"... zresztą w wielu przypadkach swój sądzi/oskarża swojego, cebeesie handlują dragami na mieście, to czego się spodziewać...
G
Gosc
Przy wjezdzie do miasta widnieja duzo obiecujace napisy: Krakow miasto monitorowane. Co z tego? Mojemu znajomemu, ktory przez lata zbieral na samochod, skradziono go z przed domu. Poniewaz sie nabiegal i naprosil po roznych firmach mieszczacych sie w okolicy zamieszkania, mogl wreszcie dostarczyc policji nagrania z wlamywaczami i ujeciami pokazujacymi gdzie wlamywacze-zlodzieje nim sie udali. Niestety policja odmowila nie tylko przyjecia nagran ale takze odmowila udostepnienia nagran ze slrzyzowan w Krakowie. Koniec koncow nikt nie byl zainteresowany w schwytaniu przestepcow. Mysle, ze powiekszenie arsenalu kamer pozwoli naszej kochanej policji na jeszcze lepsze zabezpieczenie niestety zlodziei.
f
fd
akurat prawo w Polsce jest nienajgorsze, problemem jest jego stosowanie
P
Pod rozwagę TŁUKI !!
albo wypuści ze względu na brak przesłanek, że to ta osoba popełniła wykroczenie, albo jak o cokolwiek oskarżą to nasze prawo karne jest tak denne, że przestępcy śmieją się z kar - za zabójstwo parę lat, za atak z maczetą zawiasy... Zmieńcie najpierw prawo, żeby się bali sądów! A nie wydajecie kolejne pieniądze na coś co i tak nie przyniesie wymiernych skutków !! Co ta kamera będzie strzelać jak namierzy łysego z maczetą ?? PRZECIWDZIAŁAĆ A NIE LECZYĆ - bo czasem nie ma już kogo leczyć...
z
z Krakowa
Bardzo dobra wiadomosc, wszystkie kamery powinny nagrywac obraz w HD czyli 1920x1080 i po 48 godzinach czy wiecej material kasowany jak sie nic nie dzialo.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska