Policjanci poszukują osób, które podczas lekcji online...

  Policjanci poszukują osób, które podczas lekcji online obrażały i groziły nauczycielom

  Sławomir Bromboszcz

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Policjanci poszukują osób, które podczas lekcji online obrażały i groziły nauczycielom
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Marek Zakrzewski/Polskapresse

  Policjanci poszukują osób, które podczas lekcji online obrażały i groziły nauczycielom. Do takich incydentów doszło w powiatach krakowskim, chrzanowskim, olkuskim i bocheńskim.
  FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek


  W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem szkół, od kilku tygodni nauczyciele prowadzą lekcje za pośrednictwem platform oraz aplikacji internetowych. W ten sposób pomagają uczniom w przyswojeniu wiedzy, a także sprawdzają zakres zdobytych przez nich informacji.

  Jak się okazuje, spotkania online stanowią dla niektórych osób okazję „do zaistnienia” poprzez publiczne znieważanie, a nawet kierowanie gróźb karalnych wobec prowadzących je pedagogów.

  Obrażali i grozili nauczycielom  W ostatnim czasie małopolscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o popełnieniu tego typu przestępstw. Schemat działania sprawców za każdym razem przebiegał podobnie. Podczas zajęć do grupy dołączały nieuprawnione osoby, które błędnie przekonane o swojej anonimowości i bezkarności, na czacie bądź w bezpośredniej rozmowie z prowadzącym, prezentowały obraźliwe dla niego teksty. Zdarzały się także groźby karalne kierowane pod adresem nauczycieli. Możliwe, że byli to uczniowie tych szkół.

  Informacje dotyczące tych przestępstw trafiły do jednostek Policji w Krakowie, Chrzanowie, Olkuszu i w Bochni, gdzie aktualnie są prowadzone czynności o przestępstwo znieważenia nauczyciela, który w trakcie prowadzonych zajęć lekcyjnych jest funkcjonariuszem publicznym (art. 226 KK) oraz w sprawie gróźb karalnych (art. 190 KK).

  Nikt w internecie nie jest anonimowy  Przypominamy, że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne. Za popełnienie tych przestępstw, od 17 roku życia, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (w przypadku znieważenia) i do dwóch lat więzienia (za groźby). Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo