W imprezie, połączonej z Mistrzostwami Polski AZS, udział wzięło ponad 1300 zawodniczek i zawodników reprezentujących nie tylko 84 uczelnie wyższe, ale również kluby zrzeszone w Akademickim Związku Sportowym. – Takich dużych imprez w Polsce praktycznie nie ma, jesteśmy dumni, że wszystko wyszło świetnie – mówił Lech Leszczyński, prezes AZS Łódź.
W trakcie imprezy nie brakowało bardzo dobrych rezultatów, m.in. w rywalizacji kobiet na 100 metrów, w której aż trzynaście zawodniczek złamało barierę 12 sekund, a w finale A aż siedem pobiło rekordy życiowe. Najlepsza była Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice), która wyprzedziła reprezentantki Polski Karolinę Kołeczek (UMCS Lublin) i Kamilę Cibę (AWF Poznań). Wyśmienity wynik w pchnięciu kulą, 20,99 metrów, uzyskał Jakub Szyszkowski (AWF Katowice).
Do Łodzi przyjechało sporo reprezentantów Polski, oprócz Kołeczek i Ciby także m.in. Agata Forkasiewicz, Klaudia Siciarz (najlepsza na dystansie 200 metrów), Damian Czykier, czy Przemysław Słowikowski.
– Pierwszy start w sezonie zawsze jest niewiadomą, ale było całkiem nieźle – mówił zadowolony Słowikowski.
Uśmiechnięta na mecie była też Siciarz, choć, jak sama przyznała, nie lubi biegać na dystansie 200 metrów. – Dziś mocno wiało, najpierw w twarz, później w plecy. Akurat ten wiatr był korzystny. Podobnie miałam wczoraj, gdy pobiłam rekord życiowy na 100 metrów. Myślę, że to dobre wejście w sezon płotkarski – mówiła Siciarz, której specjalnością są właśnie biegi przez płotki.
Zawody obserwowali trenerzy reprezentacji Polski oraz szefowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Byli m.in. trener polskich czterystumetrówek Aleksander Matusiński i wiceprezes PZLA Sebastian Chmara.
– Po ogromie imprezy widać, że królowa sportu jest najpiękniejszą i najprostszą dyscypliną. Dobrze wspominam swoje imprezy studenckie, najbardziej uniwersjadę w Fukuoce, gdzie zdobyłem srebrny medal, a mogłem wygrać – mówił Chmara. Były świetny skoczek o tyczce obserwował w Łodzi występ swojego syna, również Sebastiana, i również tyczkarza. Student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu spisał się świetnie zdobywając złoty medal AMP.
Organizacja Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Łódź i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, a partnerem strategicznym imprezy jest Grupa LOTOS S.A.
