Polityczne igrzyska pod Wawelem: lewica i aktywiści za wycofaniem kandydatury Krakowa, Platforma daje rządowi ostatnią szansę

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie odbyły się dwie konferencje w sprawie organizacji igrzysk. Najpierw przedstawiciele lewicy, Nowoczesnej i miejskich aktywistów ogłosili zawiązanie komitetu inicjatywy uchwałodawczej ws. wycofania udziału Krakowa, jako miasta gospodarza sportowej imprezy zaplanowanej za niespełna dwa lata. Niedługo później do sprawy odnieśli się politycy PO, którzy krytykowali poczynania rządu i dopominali się o konkretne gwarancje finansowe na przeprowadzenie igrzysk.
W Krakowie odbyły się dwie konferencje w sprawie organizacji igrzysk. Najpierw przedstawiciele lewicy, Nowoczesnej i miejskich aktywistów ogłosili zawiązanie komitetu inicjatywy uchwałodawczej ws. wycofania udziału Krakowa, jako miasta gospodarza sportowej imprezy zaplanowanej za niespełna dwa lata. Niedługo później do sprawy odnieśli się politycy PO, którzy krytykowali poczynania rządu i dopominali się o konkretne gwarancje finansowe na przeprowadzenie igrzysk. Piotr Tymczak
Udostępnij:
Temat igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. wywołuje coraz większe emocje, sport coraz bardziej zaczyna być wykorzystywany do politycznych rozgrywek. W piątek (19 listopada) w Krakowie odbyły się dwie konferencje w sprawie organizacji igrzysk. Najpierw przedstawiciele lewicy, Nowoczesnej i miejskich aktywistów ogłosili zawiązanie komitetu inicjatywy uchwałodawczej ws. wycofania udziału Krakowa, jako miasta gospodarza sportowej imprezy zaplanowanej za niespełna dwa lata. Niedługo później do sprawy odnieśli się politycy PO, którzy krytykowali poczynania rządu i dopominali się o konkretne gwarancje finansowe na przeprowadzenie igrzysk.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

Pod wspólnym szyldem „Mieszkańcy przeciw igrzyskom” przedstawiciele Partii Razem, Nowoczesnej, Partii Zieloni, Polskiej Partii Socjalistycznej, klubu "Kraków dla Mieszkańców" w Radzie Miasta Krakowa i aktywiści (Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Przestrzeń-Ludzie-Miasto, Stowarzyszenie Funkcja Miasto) podczas konferencji przed krakowskim magistratem ogłosili zawiązanie komitetu obywatelskiego inicjatywy uchwałodawczej ws. wycofania udziału Krakowa z organizacji Igrzysk Europejskich 2023.

- Łączy nas niezgoda na model polityki, którego symbolem i emanacją są igrzyska europejskie. Powołujemy ten komitet dlatego, że czujemy, iż głos mieszkańców w debacie wokół igrzysk nie jest reprezentowany. Mieszkańcy nie są informowani o najważniejszych rzeczach, takich jak np. ostateczny koszt igrzysk. Na 17 miesięcy przed imprezą nie został przedstawiony jej budżet - mówiła Daria Gosek-Popiołek, posłanka na Sejm RP z Partii Razem (Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy).

Przygotowali projekt uchwały ws. wycofania Krakowa z organizacji igrzysk

Komitet "Mieszkańcy przeciw igrzyskom" przygotował projekt uchwały Rady Miasta Krakowa ws. ustalenia kierunków działania dla prezydenta dotyczących wycofania się miasta z organizacji pod Wawelem sportowej imprezy w 2023 r.

- W momencie, kiedy zostanie zebrana wymagana minimalna liczba 300 podpisów mieszkańców, to przekażemy projekt uchwały do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, by poddał go pod głosowanie. Liczymy, że inicjatywa obywatelska będzie miała wartość i radni wezmą pod uwagę głos mieszkańców - poinformował Łukasz Maślona z klubu radnych "Kraków dla Mieszkańców".

Jakub Palacz (Partia Zieloni) przypomniał: - Kiedy we wrześniu tego roku zwróciliśmy się do prezydenta Jacka Majchrowskiego z apelem o obniżkę cen biletów w komunikacji miejskiej o 50 proc. w odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie ma na to środków w budżecie. Skoro nie ma pieniędzy na bilety, to też nie powinno być na igrzyska.

Nowa linia tramwajowa ma przebiegać od ul. Meissnera do Mistrzejowic. Plan przewiduje przejazd tramwaju pod rondami Młyńskim i Polsadu. Mieszkańcy wnioskują też o tunel od ronda Barei do ul. Bohomolca.

Kraków. Tramwaj do Mistrzejowic: Mieszkańcy krytykują konsul...

Czekają na miliony dla Krakowa

W innej części Krakowa na skwerze Andrzeja Wajdy (róg ulic Szpitalnej i Basztowej) konferencję w sprawie igrzysk zorganizowali politycy PO. Podkreślali, że co prawda rząd przygotował listę sportowych inwestycji związanych z igrzyskami, ale bez konkretnych kwot jakie zamierza na nie przekazać. Zwracali uwagę, że nie uwzględniono oczekiwanych przez miasto przedsięwzięć infrastrukturalnych (np. budowa dróg). Wyliczali, że rząd nie uwzględnił kosztów organizacyjnych imprezy (bezpieczeństwo, transport, służby medyczne itp.) szacowanych nawet na ok. 400 mln zł.

- W rozporządzeniu załączonym do specustawy dotyczącej igrzysk są wymienione inwestycje sportowe, ale bez kwot. Nie wiadomo więc, czy na remont stadionu Wisły rząd przekaże oczekiwane przez miasto 60 mln zł, czy to będą pieniądze na remont którejś z szatni na tym obiekcie - mówił poseł Aleksander Miszalski.

Poseł Marek Sowa zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej złożą pakiet poprawek do budżetu państwa. - Zapiszemy w nich środki na realizację krakowskich inwestycji związanych z igrzyskami, również fundusze dla Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na remonty akademików oraz dodatkowe inwestycje wskazane przez rektorów, które nie zostały ujęte w obecnym pakiecie inwestycyjnym. Poprawki będą głosowane najpóźniej 17 grudnia. Do końca roku powinniśmy wiedzieć, jakie jest stanowisko rządu w tym zakresie - wyjaśnił poseł Marek Sowa.

Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, skomentował: - Nie wydamy z budżetu miasta 400 milionów złotych na igrzyska, w sytuacji, w której tzw. Polski Ład zabiera nam podobną kwotę. Widać, że projekt budżetu Krakowa na kolejny rok jest mocno napięty. W takiej sytuacji trzeba byłoby być skrajnie nieodpowiedzialnym, żeby brać na siebie organizację imprezy klasy "B" z pieniędzy miejskich. Tak naprawdę chodzi teraz o to, żeby wycofać się z igrzysk, rząd chce tak zrobić i przekierować winę na samorząd.

Władze miasta nadal negocjują z rządem

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 r. Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podczas igrzysk europejskich 2023 sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Zawody lekkoatletów zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Władze Krakowa od początku stawiały warunek, że zorganizują igrzyska, jeżeli rząd da gwarancje finansowe na inwestycje. Niedawno rząd przedstawił projekt ustawy i rozporządzenia w sprawie przygotowania III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. Na liście znalazło się 12 inwestycji sportowych, w tym 6 w Krakowie.

Na liście krakowskich inwestycji, na których realizację rząd ma przeznaczyć pieniądze znalazła się m.in. modernizacja Stadionu Miejskiego im. H. Reymana. Na tym obiekcie planuje się organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Wśród krakowskich inwestycji związanych z przygotowaniami do imprezy znalazły się również: budowa toru do kajakarstwa klasycznego na terenie OSiR „Kolna” przy ul. Kolnej, przebudowa znajdującego się tam już toru do kajakarstwa górskiego, budowa boiska do koszykówki 3x3 przy Hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha, przebudowa i rozbudowa hali AWF Kraków, wymiana nawierzchni bieżni stadionu lekkoatletycznego AWF.

W projekcie rządowego rozporządzenia znalazły się także inwestycje planowane w Małopolsce i jedna na Śląsku, bowiem jednym z miast gospodarzy imprezy będzie też Chorzów. Na liście tych przedsięwzięć uwzględniono: przebudowę obiektu Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, remont instalacji klimatyzacji areny sportowej PWZS Tarnów, budowę piaskowych boisk treningowych na terenie basenów otwartych w Tarnowie, remont Hali Lodowej w Krynicy Zdroju, budowę infrastruktury do BMX w Zakopanem, budowę hali łukowej na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie.

Przedstawiciele miasta nie są zadowoleni ze wsparcia, jakie zadeklarował rząd. - Projekt specustawy dotyczącej igrzysk, jak i towarzyszącego jej rozporządzenia nie spełnia oczekiwań i nie jest odzwierciedleniem tego, co wcześniej zostało wynegocjowane. W rozporządzeniu nie znalazły się wszystkie planowane inwestycje sportowe. Nie ujęto też przedsięwzięć infrastrukturalnych. Jeżeli nawet niektórych inwestycji nie da się zrealizować do igrzysk, to środki można przeznaczyć na inne zadania - skomentował Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Prezydent Krakowa zaznaczył, że "Podstawą współorganizacji przedsięwzięcia przez miasto jest „koncepcja barterowa”, tzn. Kraków i jego mieszkańcy mają jednocześnie uzyskać szereg korzyści infrastrukturalnych czy usługowych, tak aby poniesione koszty zostały odpowiednio zrekompensowane".

Rada Miasta Krakowa podczas wrześniowej sesji podjęła uchwałę, w której zaznaczyła, iż w przypadku nieuzyskania rządowych gwarancji do 31 października br., prezydent Krakowa powinien zrezygnować z organizacji igrzysk pod Wawelem. Niedawno Klub radnych "Kraków dla Mieszkańców" złożył projekt uchwały zobowiązującej prezydenta Jacka Majchrowskiego do wycofania się stolicy Małopolski z organizacji igrzysk europejskich w 2023 r. Dokumentem radni miejscy zajęli się podczas sesji w środę 17 października. W głosowaniu większość z nich była przeciwko takiemu rozwiązaniu - zadecydowały głosy radnych PiS i z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków".

Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w RMK, przekonywał: - Jeżeli prezydent prowadzi rozmowy, przygotowuje się do projektu organizacji igrzysk, to nie powinniśmy mu przeszkadzać. Skoro prowadzi rozmowy, to oznacza, że czas na to jeszcze jest i jeszcze opłaca się miastu prowadzić dialog z rządem w sprawie organizacji igrzysk. Uważamy, że należy dać prezydentowi wolną rękę w tym zakresie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski postanowił kontynuować do końca 2021 r. negocjacje z rządem w sprawie gwarancji finansowych na organizację igrzysk w 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 listopada, 14:35, Krakus:

Wycofać się natychmiast. UE nakłada na nas karę za karą , a my będziemy na nasz koszt igrzyska organizować ?

A co ma wspólnego jedno z drugiej ośle ? Nic

G
Gość
19 listopada, 19:23, zwayła wojtyła !:

Należy obciążyć finansowo, dotychczasowymi kosztami tej wieśniackiej kompromitacji wszystkich tzw. radnych (szczególnie nowohuckie pisie tałatajstwo) i pisiego kolaboranta majchronia. Jeśli dalej będą dalej chcieli organizować takie wsiowe smrody, to najlepiej u siebie na wsi, na terenie nowohuckim, i za darmo.

Od nowej huty proszę się wieśniaku odpiera....

e
e3
Jeżeli mamy takich radnych i takich aktywistów, to jestem za igrzyskami.
g
grzeg
Jeśli tzw. aktywiści są przeciw, to ja jestem (automatycznie) za.
Z
Zbigniew Rusek
Ja też uważam, że te igrzyska powinny odbyć się w innych miastach Małopolski niż Kraków (zwłaszza miasta na Podhalu) plus niektóre miejscowości Śląska (Chorzów).
G
Gość
Precz z tymi igrzyskami. Zająć się drogami i miejscami parkingowymi w Krakowie a nie wydawać pieniędzy na głupoty.
K
Krakus
Wycofać się natychmiast. UE nakłada na nas karę za karą , a my będziemy na nasz koszt igrzyska organizować ?
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie