Sportowcy-amatorzy z 22 krajów świata będą rywalizować w kilku dyscyplinach sportu, takich jak narciarstwo alpejskie, biegowe, snowboard, hokej, short track, łyżwiarstwo szybkie.
Do zawodów zgłosiło się 600 osób z wielu europejskich krajów, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Australii. Największą reprezentację stanowi Litwa ze 125 zawodnikami, następnie Czechy - 94 zawodników oraz Białoruś 69 - uczestników.
Najmłodszym uczestnikiem będzie 4-letni Litwin Maksim Sworobow, a najstarszym uczestnik z Norwegii, blisko 84-letni - Przemysław Teodor Zagierski.
Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda. Swoją obecność zapowiedział marszałek senatu Stanisław Karczewski, który będzie uczestniczył w ceremonii otwarcia igrzysk.
A ta nastąpi w niedzielę o godz. 20. Znicz olimpijski, który znajduje się niedaleko Starego Domu Zdrojowego zostanie zapalony około pół godziny później, po tym jak zaprezentują się reprezentanci wszystkich ekip.
- Kto dokona zapalenia znicza? To na razie jest tajemnica – powiedział nam dyrektor biura prasowego imprezy Mariusz Pawłowski.
Wcześniej, bo o godz. 13 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy odbędzie się msza św. w intencji uczestników.
Dzień później nastąpi już walka o medale i puchary. Wszystkie imprezy są skumulowane na terenie Krynicy – w hali MOSiR-u i na stokach Jaworzyny Krynickiej oraz Słotwin, natomiast narciarstwo biegowe będzie rozgrywane w Ptaszkowej.
Idea współzawodnictwa Polonii z całego świata narodziła się w 1933 r. podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy. Wtedy to zapadła decyzja o organizacji pierwszych w historii Polonijnych Igrzysk Sportowych. Ranga tego wydarzenia była bardzo duża. Organizację powierzono ówczesnemu marszałkowi sejmu – Władysławowi Raczkiewiczowi.
Rok później, 1 sierpnia 1934 r. w Warszawie odbyły się pierwsze igrzyska, a do stolicy zjechali przedstawiciele 13 ośrodków polonijnych z całego świata. Wzięło w nich udział 397 sportowców. II wojna światowa spowodowała zawieszenie organizacji Igrzysk. Dopiero w lipcu 1974 r. w Krakowie, odbyły się II Polonijne Igrzyska Sportowe. W latach 90. XX wieku, w wyniku starań prof. Andrzeja Stelmachowskiego - pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, kontynuowano organizację Igrzysk Polonijnych, których od tej pory organizatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Igrzyska odbywają się w cyklu dwuletnim, na przemian są to zimowe i letnie. W ubiegłym roku w Toruniu rywalizowali sportowcy w dyscyplinach letnich, a ostatnie zimowe odbyły się na Podkarpaciu. Krynica-Zdrój po raz pierwszy gości igrzyska Polonii, a w Małopolsce byli oni ostatnio obecni w 2010 r., gdy to Zakopane gościło uczestników. Pod Tatrami odbyła się też pierwsza zimowa impreza polonusów, w 1986 r. W niedzielę w Krynicy zaczną się 13. zimowe igrzyska.
Follow https://twitter.com/sportmalopolska#TOPSportowy24
- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU