WIDEO: Trzy Szybkie
Były metropolita krakowski już rok temu, podczas mszy w parafii św. Anny w Wohyniu, w diecezji siedleckiej, wspomniał, że docierają do niego zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II. Od siebie dodał, że jest to sprawa, która leży mu na sercu. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin – argumentował kard. Dziwisz.
Papieski sekretarz przypomina, że podczas kanonizacji Jana Pawła II papież Franciszek obdarzył go tytułem „papieża rodzin”. - Polski papież zasłużył sobie na ten tytuł, bo rodzina była zawsze w centrum jego duszpasterskiej troski, zarówno w Krakowie, jak i podczas pontyfikatu. Jestem przekonany, że św. Jan Paweł II nadal, z wysoka, chce pomagać i pomaga naszym rodzinom – dodaje krakowski metropolita senior.
Emilia z domu Kaczorowska i Karol Wojtyła senior pobrali się 10 lutego 1906 r. w Krakowie, w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem. Zmarł w wieku zaledwie 26 lat po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu od chorych, którym spieszył z pomocą. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po porodzie. Emilia Wojtyło wa zmarła, gdy przyszły papież miał zaledwie 9 lat.
Śmierć ojca nastąpiła w Krakowie w 1941 roku. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
