https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polscy medycy pojadą leczyć Kameruńczyków

Iwona Krzywda
Polscy medycy byli w Kamerunie już trzykrotnie: w 2008, 2011 i 2016 roku
Polscy medycy byli w Kamerunie już trzykrotnie: w 2008, 2011 i 2016 roku Materiały prasowe
Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie i Stowarzyszenie Pomocy Międzynarodowej „Bez Granic” organizują misję medyczną do Kamerunu.

Wylot do Afryki zaplanowano na przyszły tydzień. Polscy medycy spędzą w Kamerunie dwa tygodnie. W tym roku grupa lekarzy, którzy zdecydowali się na udział w misji, jest wyjątkowo liczna.

– Jedzie z nami pediatra, chirurg dziecięcy, okulista, dermatolog oraz chirurdzy i anestezjolodzy, którzy zapoczątkowali te wyjazdy. Dzięki temu na miejscu będziemy w stanie przyjąć naprawdę szeroką grupę osób. Chcemy pomóc każdemu, kto się do nas zgłosi, w miarę naszych możliwości i umiejętności – mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie i jeden z uczestników wyjazdu.

Łącznie do Kamerunu pojedzie 15 medyków. Ich celem jest miejscowość Sangmelima, liczącą 30 tys. mieszkańców. Na miejscu lekarze będą pracować w stosunkowo nowym i dobrze wyposażonym szpitalu, gdzie pacjentów przyjmowali już w ubiegłym roku. Część sprzętu potrzebnego do diagnozowania i operowania ekipa zabierze ze sobą z Polski. Dzięki pomocy sponsorów, udało się również skompletować zestaw niezbędnych leków i środków opatrunkowych, które w afrykańskich lecznicach są trudno dostępne.

Po raz pierwszy do zespołu medyków dołączyli lekarze odpowiedzialni za zdrowie i życie najmłodszych pacjentów. – Potrzeby są ogromne. Kamerun jest krajem, gdzie śmiertelność dzieci jest wyjątkowo wysoka, większość z nich umiera w męczarniach, bez dostępu do leczenia czy szczepień. A główną przyczyną zgonów są choroby zakaźne – wskazuje lek. med. Lidia Stopyra, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych.

Na pomoc czekają także maluchy cierpiące z powodu przepuklin czy stulejek. Wizyta polskich chirurgów to dla nich często jedyna szansa na powrót do zdrowia. W Kamerunie lekarzy bowiem brakuje, a terapia na szpitalnych oddziałach nie jest refundowana. W efekcie na leczenie w szpitalu mogą sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi mieszkańcy. – Zależy nam, żeby zoperować jak największą liczbę dzieci. Jeżeli pojawią się bardziej skomplikowane przypadki, niewykluczone, że będziemy starali się ściągnąć tych pacjentów do Polski albo jeszcze raz wrócić na miejsce – zapowiada dr Maria Wieczorek-Groh­man, chirurg dziecięcy.

Wszyscy uczestnicy misji jadą do Afryki na własny koszt. Na czas pobytu wzięli urlopy wypoczynkowe.

Pomysł misji medycznych w Afryce zrodził się w 2008 r. Ich inicjatorem był dr George Kamtoh, Kameruńczyk, który w Krakowie skończył studia medyczne i odbywał wówczas staż specjalistyczny w dziedzinie chirurgii. Dotychczas polscy lekarze do Kamerunu wyjeżdżali trzykrotnie: w 2008, 2011 i 2016 r. Ostatnim razem 8-osobowa grupa medyczna udzieliła pomocy 1,1 tys. pacjentów. W tym roku liczba chorych, którzy będą mogli liczyć na wsparcie Polaków, ma być jeszcze większa.

WIDEO: Polscy medycy pojadą leczyć Kameruńczyków

Autor: Iwona Krzywda

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

V
VALA
ta ich MISJA LEKARZE BEZ GRANIC TO BARDZO NIEBEZPIECZNA..OBY TYLKO NIE ZARAZILI SIE TAM NIEULECZALNYMI CHOROBAMI...A PO POWROCIE DO POLSKI..ABY NIE ZARAZILI PACJENTOW I ZNAJOWYCH..BO JAK CI CZARNI ZACZELI PRZYJEZDZAC MASOWO DO EUROPY TO SIE ZACZELO.. np. we WLOSZECH juz kiladziesiat osob zmarlo na zarazliwa chorobe malarie i inne...przedtem nikt o tej chorobie nie slyszal...

Wybrane dla Ciebie

Koncerty z okazji 100-lecia Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie

Koncerty z okazji 100-lecia Parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

"Od świtu do świtu". Znamy szczegóły tegorocznych Wianków!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska