MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska powinna przyjąć euro? Takiej odpowiedzi udzieliło większość Polaków. Pojawiła się jasna deklaracja ze strony Ministerstwa Finansów

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niemal połowa badanych Polaków zapytana o potencjalne wprowadzenie euro odpowiedziała, że nasz kraj w ogóle nie powinien przejmować wspólnej waluty europejskiej. Zdaniem 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, a zdaniem blisko co czwartego przyjęcie euro powinno nastąpić w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. jeszcze później. Jednocześnie pojawiała się jasna deklaracja ze strony Ministerstwa Finansów odnośnie zmiany waluty.

Spis treści

Polska powinna przyjąć euro? Badani podzieleni

CBOS przeprowadziło badanie „Wprowadzenie euro w Polsce”, które dostarcza ciekawych wglądów w stosunek Polaków do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej. Zgodnie z wynikami, 49 proc. respondentów uważa, że Polska w ogóle nie powinna decydować się na ten krok. Z drugiej strony, 13 proc. ankietowanych jest zdania, że euro powinno zostać wprowadzone w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy 22 proc. opowiada się za przyjęciem waluty w ciągu dekady. Z kolei 10 proc. badanych uważa, że Polska powinna przyjąć euro jeszcze później.

Odpowiedzi, że w ogóle nie powinniśmy przyjmować euro najczęściej udzielali ankietowani w wieku 55-64 lata.
Niemal połowa badanych, Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Zdaniem 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat. 123RF

Interesujące są również dane dotyczące niezdecydowanych i osób, które trudno jest przekonać do konkretnej opinii w tej sprawie – 6 proc. badanych przyznało, że trudno im określić, kiedy Polska powinna przyjąć euro.

Polityczne podziały w kwestii euro

Badanie CBOS pokazało także, jak bardzo opinie na temat przyjęcia euro różnią się w zależności od politycznych preferencji wyborców. Tylko 1 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości (PiS) opowiada się za wprowadzeniem euro w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy 28 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej (KO) popiera tę opcję. Wśród wyborców Lewicy procent ten wynosi 25 proc., a Trzeciej Drogi – 7 proc.

Jednocześnie 75 proc. wyborców PiS i 75 proc. wyborców Konfederacji WiN uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Spośród niezdecydowanych wyborców, 59 proc. podziela tę opinię.

Kto najbardziej przeciwny przyjęciu euro?

Analiza demograficzna respondentów dostarcza dodatkowych wglądów. Najwięcej przeciwników przyjęcia euro znajduje się wśród osób w wieku 55-64 lata (54 proc.), mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców (61 proc.), osób z wykształceniem podstawowym (68 proc.), rolników (81 proc.) oraz osób z miesięcznym dochodem netto do 1999 zł (62 proc.).

Minister finansów określił stanowisko rządu

Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji – powiedział Domański podczas „Live z ministrem finansów”. Podkreślił również, że złoty wielokrotnie pomagał polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami, co sugeruje ostrożność w podejmowaniu decyzji o zmianie waluty.

Podsumowując, debata na temat przyjęcia euro w Polsce jest daleka od zakończenia, a opinie Polaków są wyraźnie podzielone. Wyniki badania CBOS pokazują, że większość społeczeństwa nie jest przekonana do idei szybkiego wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej, a obawy o stabilność gospodarczą kraju odgrywają kluczową rolę w tej dyskusji. W kontekście tych wyników, stanowisko Ministerstwa Finansów wydaje się być w pełni uzasadnione.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska powinna przyjąć euro? Takiej odpowiedzi udzieliło większość Polaków. Pojawiła się jasna deklaracja ze strony Ministerstwa Finansów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska