Akcja serialu rozgrywa się wiosną 2021 roku. Główną bohaterką jest Ewa Oginiec (Lena Góra), która po osobistej tragedii chce wycofać się z wywiadu i zacząć normalne życie. Wszystko komplikuje się, kiedy jej partner Skiner (Karol Pocheć), który także jest agentem, zostaje zdemaskowany przez wywiad rosyjski i znika bez śladu. Ewa decyduje się po raz ostatni wkroczyć w sam środek wojen szpiegowskich. Tytuł serialu został zainspirowany tzw. Przesmykiem Suwalskim, czyli strategicznym miejscem łączącym Polskę i kraje NATO oraz rozdzielającym Rosję (obwód królewiecki) i Białoruś.
„Przesmyk” to thriller sensacyjny pokazujący widzom współczesne środowisko szpiegowskie w trakcie rodzącego się konfliktu i wielu napięć międzynarodowych. To także historia jednostki uwikłanej w specyfikę pracy w służbach specjalnych, z której tak naprawdę nigdy nie można zrezygnować. Serial pokazuje mechanizm międzynarodowej prowokacji, a także walkę wywiadów w rzeczywistości wojny hybrydowej.
W głównej roli wystąpiła Lena Góra - aktorka, scenarzystka, twórczyni filmów. Polskiej widowni znana z serialowej superprodukcji Canal + „Król” Jana P. Matuszyńskiego oraz z głównej roli w produkcji Netflix "Noc w przedszkolu". Jest też współautorką scenariusza oraz odtwórczyni głównej roli u boku nominowanego do Oscara Johna Hawkes'a, w szeroko nagrodzonym filmie "Roving Woman", którego producentem wykonawczym był sam Wim Wenders.
Góra była także nominowana do Orłów 2024 za film "Imago", w którym zagrała główną rolę i za którego scenariusz została nagrodzona podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku. Aktorka wciela się w nim w postać swojej własnej matki Eli. Podczas Międzynarodowego Festiwalu w Karlowych Warach „Imago” otrzymało nagrodę Międzynarodowych Krytyków FIPRESCI za najlepszy film, a krytycy określili postać wykreowaną przez polską aktorkę jako "jedną z najważniejszych postaci kina arthousowego od lat" (Cineuropa). Góra jest też laureatką Złotego Anioła Bella Women dla najlepszej Europejskiej aktorki 2023 oraz nagrody za najlepszą rolę kobiecą podczas FPFF Gdynia 2023.

- Poświęciłam sześć miesięcy na całkowite zanurzenie się w świat szpiegostwa. Nauczyłam się mówić po rosyjsku – nie tylko swoich kwestii, chciałam też zrozumieć język i psychologię, która za nim stoi. Miałam trzy nauczycielki: od akcentu, języka oraz ogólnego coachingu rosyjskiego. Uczyłam się, jak walczyć, obsługiwać broń, jak mówić różnymi językami, manipulować oraz jak być zimną i precyzyjną. Spotykałam się z różnymi konsultantami, prawdziwymi agentami i osobami, których nie możemy ujawnić. Zrobiliśmy serial o kobiecie agentce nie próbując robić Bonda w spódnicy. Chcieliśmy szczerze przyjrzeć się psychologii i zmaganiom kobiety, która jest najlepsza w swojej robocie - mówi aktorka.
Lenie Górze na ekranie towarzyszyć będą: Karol Pocheć, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka, Ewelina Starejki, Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Kamila Urzędowska, Piotr Żurawski, Mirosław Zbrojewicz, Magdalena Walach i Jan Englert.
- "Przesmyk" to serial o dobru i złu w czystej postaci i o tym, jak cienka jest linia, żeby to zło się pojawiło. To produkcja o prowokacjach, o bardzo aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zobaczymy procesy, które się tam dzieją i jak zachowują się służby i członkowie rządu w sytuacji zagrożenia - opowiada Bartłomiej Topa.
- „Przesmyk” to political fiction mocno inspirowany obecną sytuacją polityczną. Opowiada przede wszystkim o ludziach z polskiego wywiadu, a to bardzo specyficzne zajęcie, wymagające całkowitego oddania. Ten serial pokazuje, jakie wiążą się koszty z tą pracą. Jest to fikcja, ale zawiera w sobie tyle elementów prawdopodobnych, że ta historia mogłaby się zdarzyć - dodaje Andrzej Konopka.
Reżyserem serialu jest Jan P. Matuszyński, który ma w swym dorobku głośne filmy "Ostatnia rodzina" i "Żeby nie było śladów" oraz serial "Król". „Przesmyk” będzie składał się z sześciu odcinków. Premiera 31 stycznia na platformie Max.