Od początku trwania rosyjskiej inwazji siły ukraińskie mierzą się z trudnym zadaniem obrony przeciwlotniczej. Rosyjskie lotnictwo, w tym myśliwce, samoloty szturmowe, śmigłowce i drony, nieustannie ostrzeliwują i bombardują zarówno ukraińskie cele wojskowe, jak i infrastrukturę oraz bezbronną ludność cywilną.
Jeszcze przed atakiem Rosji polski rząd zdecydował o przekazaniu armii ukraińskiej bardzo nowoczesnych zestawów przeznaczonych do zwalczania celów w powietrzu. "Dobra wiadomość. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt – przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję" – informował 1 lutego 2022 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Polskie Pioruny od początku wojny wspomagają ukraińskich żołnierzy w zwalczaniu rosyjskich celów latających. I zyskały już pochlebne recenzje. "Informacja od wysokiego urzędnika wojskowego z Ukrainy: są zachwyceni polskimi przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Piorun. Są niezawodne, celne, rewelacyjnie spisują się w nocy" – pisał 7 marca dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał.
Zestawy rakietowe Piorun - co potrafią?
Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun to jedna z najnowocześniejszych i najlepszych w swojej klasie broni na świecie. Opracowane i produkowane w Polsce Pioruny przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych, takich jak samoloty, śmigłowce oraz drony.

Pocisk wystrzeliwany z Pioruna naprowadzany jest na cel emitujący promieniowanie cieplne, np. silnik drona, śmigłowca czy samolotu. Dzięki zastosowaniu wielu głowic, namierzony cel, np. śmigłowiec, nie jest w stanie obronić się poprzez wystrzelenie flary, której zadaniem jest zmylenie systemu naprowadzania.
Pioruny mogą pracować zarówno w dzień, jak i w nocy. W ciągu dnia naprowadzanie na cel odbywa się poprzez celownik optoelektroniczny. W nocy operator Pioruna korzysta z celownika termowizyjnego. Zasięg rażenia celów latających wynosi od 400 metrów do 6,5 km. Piorun potrafi niszczyć obiekty na pułapie od 10 metrów do 4 km.
Polski producent zestawów - firma Mesko - zapewnia, że największą zaletą Piorunów jest ich siła rażenia, manewrowość oraz możliwość wyboru przez operatora typu celu, w tym jego kursu (kurs spotkaniowy albo pościgowy).
