Grębałowianka grała w czwartej lidze
W piłkę w Grębałowie, kiedyś podkrakowskiej wsi, grano przed II wojną światową, ale była to nieformalna działalność. Oficjalna piłkarska drużyna założona została tam w 1954 roku (pierwszym prezesem był Stanisław Łach). Wówczas była to filia większego nowohuckiego klubu, do rozgrywek zgłoszona została pod szyldem Budowlani I B Nowa Huta Grębałów. Później zespół grał jako Elpeżetowiec. Ważne wydarzenie w tej historii nastąpiło w 1964 r., na spotkaniu na założycielskim klubu przyjęto nazwę KS Grębałowianka (pierwszym prezesem był Stanisław Kubarek).
Drużyna grała w ligach regionalnych. Wybiła się w latach 80. Jesienią 1985 r. A-klasowa wówczas ekipa wyeliminowała z Pucharu Polski III-ligową Cracovię (2:1). Zresztą w tamtym sezonie awansowała do klasy okręgowej. Natomiast w 1989 r. dostała się do ligi makroregionalnej (IV), grała z rywalami spoza Małopolski.
Sportowe losy później były różne. W 2010 roku Grębałowianka awansowała do klasy okręgowej i gra w niej do dzisiaj. Najlepszy wynik uzyskała w sezonie 2016/17, zajmując 2. miejsce.
Grębałowianka jak Holandia
Drużynę wyróżniają pomarańczowe barwy, które pojawiły się w klubie w połowie lat 70. ubiegłego wieku. W takich strojach gra na przykład reprezentacja Holandii i bynajmniej nie jest to przypadkowe skojarzenie.
- Wraz z Ryszardem Kozińskim wymyśliliśmy, żeby mieć pomarańczowe koszulki jak Holandia. Bardzo nam się podobał styl gry tej drużyny w mistrzostwach świata, zwłaszcza Johana Cruyffa. Od tamtej pory barwy klubowe zostały ustalone: pomarańczowe koszulki, niebieskie spodenki i białe getry - wspominał na naszych łamach Władysław Łach, który karierę piłkarską i trenerską zaczynał w Grębałowiance, a później prowadził ekstraklasowe zespoły.
Znani piłkarze zaczynali w Grębałowiance
Grębałowianka, jako klub osiedlowy, była w cieniu większych podmiotów z Nowej Huty. Niemniej swój ważny wkład w krakowski futbol ma. W tym miejscu wychowali się piłkarze, którzy później zaistnieli na szerszej arenie:
- Władysław Łach - m.in. trener klubów z ekstraklasy, m.in. awans z Hutnikiem i GKS Bełchatów do elity
- Marek Zając - reprezentant Polski, dwukrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków, grał w Pucharze UEFA
- Andrzej Zięba - m.in. z Hutnikiem Kraków grał w ekstraklasie i Pucharze UEFA
- Marcin Chmiest - zawodnik ekstraklasowych klubów, m.in. mistrz Polski z Legią Warszawa
- Antoni Kot - młodzieżowy reprezentant Polski młodzieżowy, przez wiele sezonów gracz II-ligowego Hutnika Kraków
- Janusz Krupa - zawodnik II-ligowego Igloopolu Dębica
- Bernard Łach i Tomasz Duniec - w 1993 r. z Hutnikiem zdobyli mistrzostwo Polski juniorów
Przy klubie jest też miejsce dla młodzieży. W 2015 r. powstała Akademia Piłkarska Grębałowianka, z inicjatywy jej koordynatora Mateusza Tabora oraz zarządu klubu na czele z prezesem Zdzisławem Wagnerem oraz wiceprezesami Ryszardem Chmielem i Piotrem Zdziarskim. W niej trenują młodzi piłkarze w różnych kategoriach wiekowych.
Główna część obchodów 70-lecia zaplanowana jest na najbliższą sobotę. O godz. 15. na stadionie przy ul. Grębałowskiej zaplanowany jest mecz towarzyski z Hutnikiem. Na 17 przewidziano uroczyste rozpoczęcie wydarzenia, później będzie impreza plenerowa, otwarta dla wszystkich chętnych.
