Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Jana III Sobieskiego chwilowo stanął w centrum Podegrodzia. Witali go mieszkańcy gminy [ZDJĘCIA]

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Pomnik Jana III Sobieskiego, który miał stanąć na Kahlenbergu w Wiedniu, można chwilowo podziwiać w centrum Podegrodzia. Monument odlany z brązu w piątek, 3 czerwca, na wielkiej platformie został zaparkowany na placu przed miejscową szkołą podstawową. Jego obecność w Podegrodziu nie jest przypadkowa.

W asyście Klubu Motocyklowego „RIDERS OF IPA LE MC POLAND” na plac przed Szkołą Podstawową w Podegrodziu dotarł w piątek, 3 czerwca, przed godz. 17 pomnik Jana III Sobieskiego. Monument autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja miał stanąć na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Właśnie z tego miejsca Sobieski dowodził w zwycięskiej bitwie o Wiedeń. Tak się jednak nie stało, a pomnik odwiedza teraz polskie miasta i miasteczka, które mają związek z Janem III Sobieskim.

Wędrujący pomnik Jana III Sobieskiego odwiedzi Sądecczyznę. Nie chcieli go w Wiedniu, za to polskie miasta chcą go u siebie na stałe

Również do Podegrodzia odlany w brązie Jan III Sobieski nie trafił przypadkowo. To stąd pochodził jego spowiednik św. ojciec Stanisław Papczyński. O tym na placu, gdzie czasowo ustawiono monument, przypomniało m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży parafii Podegrodzie.

Z kolei Piotr Zapart, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu, przypomniał historię Odsieczy Wiedeńskiej i roli króla Polski w zwycięstwie nad Turkami.

- Wierzę, że ten pomnik ostatecznie stanie na Kahlenbergu, gdzie jego miejsce - podkreślił na koniec swojego krótkiego przemówienia Zapart.

Następnie w kościele pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Pomnik Jana III Sobieskiego w Podegrodziu będzie można zobaczyć jeszcze w sobotę, 4 czerwca. O godz. 13 na placu przed szkołą podstawową rozpoczną się uroczystości przygotowane przez uczniów. Natomiast około godz. 14 nastąpi pożegnanie monumentu, który w asyście Banderii Konnej „ISKRA” Dolina Dunajca przetransportowany zostanie do Starego Sącza. Tam na rynku o godz. 15.30 przywita go królowa Marysieńka. Historyczną inscenizację na tę okazję przygotowało Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

FLESZ - Porozumienia o współpracy polsko-ukraińskiej - komentarz Łukasza Kobeszki

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska