Zanieczyszczona powierzchnia czy obluzowane elementy figurek otaczających posąg wieszcza - to tylko jedne z wielu bolączek najbardziej rozpoznawalnego pomnika w Krakowie, zwanego „Adasiem”.
Dla krakowian to popularne miejsce spotkań, jednak turyści dosłownie wchodzą „Adasiowi” na głowę, przy okazji zostawiając po sobie warstwę brudu. Nie oszczędzają go też krakowskie gołębie. - Na pomniku Adama Mickiewicza nagromadziło się sporo ptasich odchodów, ale i nalotu pochodzącego ze smogu czy gum do żucia. Dlatego kompleksowa odnowa stała się koniecznością - wyjaśnia Elżbieta Wyszyńska z biura miejskiego konserwatora zabytków.
Warto podkreślić, że czyszczenia tego rodzaju zabytkowych pomników nie może wykonywać Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, ale fachowi konserwatorzy. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu od dawna przymierzał się do odświeżenia i konserwacji pomnika, a wytyczne konserwatorskie tylko czekały na realizację. Brakowało jednak pieniędzy.
W tym roku wreszcie „Adaś” doczeka się odnowy. Pracownicy ZIKiT wybrali już firmy, które wspólnie wykonają konserwację pomnika Mickiewicza i niezbędne prace restauratorskie. Przetarg wygrało konsorcjum firm: Lider - Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych i Veridian. Rewitalizacja Przestrzeni Zabytkowych.
- Wykonawcy będą oczyszczali pomnik w taki sposób, by nie uszkodzić pokrywającej go patyny. Naprawią też niektóre obluzowane elementy posągów towarzyszących wieszczowi - wyjaśnia Jan Machowski z magistratu.
Prace, których koszt to 78 tys. zł ruszą już wkrótce. - Granitowy cokół nie wymaga szczególnych zabiegów konserwatorskich. Inaczej sytuacja wygląda z posągiem wieszcza i dolnymi rzeźbami. To praca dla najwyższej klasy fachowców, pod nadzorem konserwatora, który doskonale zna się na odnawianiu tego typu figur - tłumaczy Elżbieta Wyszyńska z biura miejskiego konserwatora zabytków.
Pomnik będzie czyszczony miazgą z łupin orzechów arachidowych. Te zostaną odtłuszczone i roztarte na proszek, który pod ciśnieniem będzie nanoszony na powierzchnię pomnika. W ten sposób zniknie nagromadzony brud. Tą samą metodą rok temu był czyszczony także pomnik Grunwaldzki na placu Matejki.
Prace konserwatorskie i restauratorskie mają się zakończyć do 30 czerwca, by pomnik był gotowy na zjazd UNESCO, który rozpocznie się 2 lipca. Poprzednią renowację pomnika - w 1998 roku - wykonywała firma konserwatorska Piotra Białki.
WIDEO: 09.04.2017 Festiwal Netia Off Camera - gwiazdy kina na wyciągnięcie ręki
Źródło:Dzień Dobry TVN