Jak informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków na swoim Facebooku, jeden z najstarszych zachowanych obiektów murowanych na ziemiach polskich, wzniesiony około 1080 roku romański kościół św. Andrzeja w Krakowie ma wnętrze barokowe.
"Nie uległ nigdy tzw. reromanizacji, której poddano w XIX i XX wieku wiele wczesnośredniowiecznych kościołów w Polsce, a jeszcze więcej w Europie Zachodniej" - czytamy.
Jak możemy przeczytać we wpisie SKOZK, rozpoczęły się właśnie prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym. Ołtarz pochodzi z XVIII w. i przypisywany jest Franciszkowi Placidiemu – jednemu z najwybitniejszych architektów i rzeźbiarzy działających w tym czasie na ziemiach polskich, którego pozycję ugruntował udział we wzniesieniu słynnego Hofkirche w Dreźnie (Rzeczpospolitą i Saksonię łączyła w tym czasie unia personalna).
Złote kolumny są pozłacane?
Wstępne rozpoznanie i analiza materiałów archiwalnych, doprowadziła konserwatorów do nie lada odkrycia. Okazuje się, bowiem, że "nie wszystko złoto co się świeci", a w tym wypadku m.in. bazy kolumn ołtarza.
"Wstępne rozpoznanie ołtarza i zebrane materiały archiwalne wskazują, że pierwotnie kapitele i bazy kolumn ołtarza nie były złocone. Złocenia dodano podczas konserwacji w 1906 roku. Konserwatorzy muszą rozstrzygnąć zatem, czy złocenia pozostaną, czy też zostaną usunięte. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez komisję konserwatorską" - zapowiada SKOZK.
Kryzys demograficzny. Czy Polsce grozi depopulacja?
