Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy w Krakowie. Oto lista miejsc oraz zweryfikowanych zbiórek. Sprawdź, gdzie pomóc 1.03.22

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
W Krakowie organizowane jest wiele zbiórek na rzecz ofiar wojny na Ukrainie oraz uchodźców
W Krakowie organizowane jest wiele zbiórek na rzecz ofiar wojny na Ukrainie oraz uchodźców Andrzej Banas
W Krakowie organizowane jest wiele zbiórek na rzecz ofiar wojny na Ukrainie oraz uchodźców. Pomagać możemy na wiele sposobów - przynosząc dary, przyjmując pod swój dach osoby uciekające z pogrążonego kraju wojną, ale także udzielając wsparcia finansowego. Wielu Krakowian zadaje sobie jednak pytanie, w jaki sposób można pomóc najskuteczniej? Podpowiadamy, jak prawidłowo udzielać pomocy uchodźcom, co jest najbardziej potrzebne oraz które zbiórki są w pełni zweryfikowane.

Pomoc dla Ukrainy w Krakowie. Mobilizacja jest ogromna

W minioną sobotę oraz niedzielę krakowianie dosłownie zalali stadion miejski Wisły Kraków darami dla Ukrainy i uchodźców. Pomieszczenia wypełniły potrzebne produkty - tak, że rzeczy przestały się mieścić. Zbiórka więc została czasowo wstrzymana. Zostanie ona wznowiona, jak tylko kolejne zebrane dary zostaną posegregowane i będą mogły wyruszyć w trasę.

Wciąż jednak rzeczy można oddawać w innych punktach miasta. Ważne jest jednak, aby pomagać mądrze. Po pierwsze na bieżąco sprawdzać, na co jest zapotrzebowanie w danym miejscu. Koordynatorzy apelują, aby pomoc była celowa. Chodzi więc o to, żeby oddawać tylko te rzeczy, które są na liście. Miejscom zbiórek znacznie ułatwi prace także dostarczenie już posegregowanych rzeczy danymi kategoriami.

Miejsca zbiórek organizowanych przez miasto Kraków

  • Ul. Szeroka 6 Klezmer Hois (codziennie, godzina 9.00 - 22.00)
  • Ul. Sławkowska 28, Kawiarnio-księgarnia NIĆ (codziennie, godzina 8.00 - 20.00)
  • Ul. Wislna 11, Cerkiew greko-katolicka w Krakowie, wejście ze strony ul. Olszewskiego, restauracja Padre (codziennie, godzina 9.00 - 19.00)
  • Aleja Jana Pawła II 232 Nowa Huta Cultural Centre (od 25/02/2022 godziny przyjęcia pomocy 7.00 - 22.00), od 28.02.2022 przyjmowane tylko leki.
  • Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5 (pon. 8.30-15.30, wtorek-piątek 8.30. 20.30)
  • Ul. Miodowa 24, Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Kraków) (poniedziałek, czwartek, godzina 10.00.18.00)
  • Ul. Berka Joselewicza 2/1, wejście ze strony ul. Brzozowej ITcloud coworking (codziennie 9.00-18.00)
  • Stadion Miejski im. Henryka Reymana, ul. Władysława Reymonta 20, (codziennie 12.00 -20.00)
  • Akademia Muzyczna, ul. św. Tomasza 43 (obok szatni w budynku głównym)
  • Uniwersytet Ekonomiczny, Pawilon C, przy portierni, od 7.00 do 18.00.

Kraków. Jak pomóc Ukrainie?

Najpotrzebniejsze rzeczy to: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie, bandaże, generatory prądu, śpiwory, karimaty, łóżka polowe, latarki, baterie, środki do odkażania wody i apteczki.

W ramach zbiórki potrzebne są także: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu.

Żywność: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.

Pomoc dla Ukrainy. Oddolne zbiórki

W pomoc obywatelom Ukrainy angażują się również stowarzyszenia działające w Krakowie w ramach oddolnych inicjatyw. Mapę wszystkich takich miejsc przygotowało stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców.

- W tej chwili na mapie mamy około 150 punktów, gdzie prowadzone są zbiórki, ale sytuacja jest dynamiczna, cały czas weryfikujemy te dane - mówi Adrianna Siudy, autorka mapy i wiceliderka Krakowa dla Mieszkańców.

Wykaz wszystkich miejsc można znaleźć pod tym LINKIEM

Punkty zbiórek oznaczone są w różnych kolorach. Dominuje niebieski – to zbiórki darów, które pojadą na Ukrainę. Na czerwono oznaczone są miejsca, gdzie zbierane są rzeczy dla uchodźców, którzy są już w Polsce. Nieliczne zielone pineski oznaczają punkty, które zbierają wyłącznie leki.

Do punktów „żółtych” można z kolei dostarczać karmę dla zwierząt – jedyny rodzaj darów, którego nie można przekazać w ramach miejskiej zbiórki na stadionie.

Pomoc finansowa

Ukrainę można wspomóc też wpłacając środki, które później przez organizację zostaną rozdysponowane na konkretną pomoc.

  • Zbiórka środków na pomoc rannym ukraińskim żołnierzom ze szpitala w Mariupolu, który od 2014 pracuje w trybie szpitala wojskowego. Potrzebują oni leków, opatrunków, produktów wyżywienia, bielizny, skarpetek, rzeczy higieny osobistej. Nr konta w Alior Bank: 71 2490 0005 0000 4000 2959 4918. W tytule przelewu obowiązkowo należy zaznaczyć: DAROWIZNA dla szpitala w ukraińskim Mariupolu. Kwota wpłaty od jednej osoby nie może być większa niż 4 tysiące złotych. Więcej TUTAJ.
  • Do pomocy Ukrainie przyłączył się Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904 w tytule wpisując: Pomoc dla Ukrainy
  • Środki zbiera także Fundacja Instytut Polska-Ukraina. Nr konta: 61 1600 1013 1893 2582 5000 0002. W tytule należy wpisać: Darowizna na pomoc Ukrainie.
  • Pomoc dla Ukrainy zadeklarował też Caritas, katolicka organizacja charytatywna, która zapewnia żywność, środki higieniczne i podstawową pomoc materialną. Wpłaty można dokonać TUTAJ
  • Zbiórkę, która ma pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, dostarczeniu paczek żywnościowych i higienicznych, koców, śpiworów i innych produktów niezbędnych do przetrwania prowadzi też Polska Akcja Humanitarna. Zbiórkę można wesprzeć TUTAJ
  • Zbiórkę uruchomiła także Fundacja Centrum Edukacji i Twórczości Edu&Art. Datki można wpłacać na numer konta: 41 1600 1013 1861 6481 8000 001, w tytule wpisując: Darowizna dla Ukrainy
  • Swoją pomoc dla Ukrainy uruchomił także Polski Czerwony Krzyż, który na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA".
  • Wpłat można tez dokonywać na konto Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce, który rozpoczął przyjmowanie uchodźców w swoim ośrodku w Luborzycy koło Krakowa i zbiera datki na pomoc dla nich. Zbiórkę można wspomóc wpłacając pieniądze wpłacając na konto Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce: 90 1050 1445 1000 0090 8058 4361 z dopiskiem Ukraina.

Noclegi dla uchodźców

Urząd Wojewódzki otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia.

Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres [email protected].

W zgłoszeniach MUW prosi żeby podawać:

  • - dokładną lokalizację,
  • - liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu,
  • - koszty,
  • - termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna,
  • - czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele,
  • - informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków,
  • - osobę koordynującą z ramienia danego podmiotu i jej dane kontaktowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska