WIDEO: Barometr Bartusia
Lokalna Grupa Działania „Turystyczna Podkowa”, bo to ona jest wiodącą organizacją, realizującą projekt przystąpiła do przygotowań już w 2017 roku. – Premiowane były projekty obejmujące obszar więcej niż jednej gminy, dlatego LGD obejmująca swoim zasięgiem siedem gmin świetnie nadawała się do tego, aby wnioskować o środki – mówi Marek Mitko, koordynator projektu.
Udało się i pod koniec 2018 roku uzyskali 12,7 mln zł dofinansowania w ramach z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ma ono pokryć pokryć 60 proc. kwoty netto instalacji ponad 1600 instalacji OZE. Resztę dopłacą mieszkańcy, w których domach pojawią się ogniwa fotowolataiczne, solary lub pompy ciepła.
Całkowita wartość projektu to ponad 23 mln zł.
Z tej oferty mogli skorzystać mieszkańcy gmin wchodzących w skład „Turystycznej Podkowa”, a więc: Sieprawia, Dobczyc, Raciechowic, Wiśniowej, Lubnia, Tokarni i Pcimia. Jak się okazało, największe zainteresowanie wykazali ci z czterech gmin najbardziej wysuniętych na południe.
Wśród nich są osoby, które zdecydowały się albo na jeden rodzaj OZE, albo na dwa i chcą u siebie zarówno fotowoltaikę, która zamienia energię słoneczną w energię elektryczną, jak i na solary lub pompę ciepła, które produkują energię cieplną i podgrzewają wodę używaną w domach do celów sanitarnych i gospodarczych.
- Zdecydowałem się na fotowoltaikę, bo ceny prądu rosną i najpewniej będą rosły dalej, a zużywamy go coraz więcej, choćby latem do ochłodzenia mieszkań. Z drugiej strony, fakt, że lata są coraz gorętsze daje szansę na pozyskanie prądu z energii słonecznej. Zdecydowałem się też na montaż pompy ciepła z myślą, że podgrzeje ona wodę do domu używając do tego ewentualnych nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną – mówi Tadeusz Pitala, mieszkaniec gminy Siepraw i wójt tej gminy.
Oprócz indywidualnych mieszkańców skorzystają też dwie gminy: Lubień i Dobczyce, pozyskały bowiem dofinansowanie do montażu instalacji OZE na kilkunastu (Dobczyce - 8, a Lubień - 5) budynkach użyteczności publicznej. W gminie Lubień ich instalacja już się zakończyła, z kolei Dobczyce się do niej przygotowują.
Jeśli chodzi o gospodarstwa indywidualne, to rozstrzygnięto już przetargi na montaż fotowoltaiki i pomp ciepła, a już niebawem ma zostać rozstrzygnięty ostatni, dotyczący montażu solarów.
- Chcielibyśmy, aby wszystkie instalacje zostały zamontowane jeszcze w tym roku, przed następnym sezonem grzewczym – mówi Jan Marek Lenczowski, prezes LGD „Turystyczna Podkowa”. - Projekt zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o prawie 4000 ton rocznie.
