https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sękowej podpisali umowę na głębokie pompy ciepła i instalację fotowoltaiczną. Chcą nimi ogrzewać wodę w przyszłych basenach

Halina Gajda
Sękowski samorząd podpisał umowę, która dotyczy kompleksowego zaopatrzenia w energię i ciepło przyszłego obiektu basenowego
Sękowski samorząd podpisał umowę, która dotyczy kompleksowego zaopatrzenia w energię i ciepło przyszłego obiektu basenowego Gmina Sękowa
Gmina Sękowa kolejny raz przedłużyła termin składania ofert na realizację otwartego kąpieliska. Teraz potencjalni wykonawcy mają czas na zgłoszenie do 18 października. Planowana inwestycja to część szerszej gminnej koncepcji budowy terenów rekreacyjnych. Przypomnijmy, że samorząd ma w planach również kryty basen. Przetarg na niego został już rozstrzygnięty, a otwarte kąpielisko ma być uzupełnieniem tej oferty. Dzisiaj samorząd podpisał umowę na budowę instalacji fotowoltaicznej oraz systemu pomp ciepła, które mają zaopatrywać przyszłe baseny.

Kryte i otwarte baseny kuszą lokalne samorządy. Najdalej z realizacją zaszły Gorlice, których władze najpierw zdecydowały i wykonały kompleksową modernizację pływalni Fala. Później taki sam zabieg został wykonany na odkrytej części kompleksu. Smutna, licząca prawie pół wieku niecka zniknęła, a w jej miejscu pojawiło się nowoczesne, pełne atrakcji kąpielisko dla wszystkich – wodny plac zabaw cieszy najmłodszych, a starszych baseny rekreacyjny i sportowy. Obie inwestycje pochłonęły ponad 20 milionów złotych!

- Jestem przekonany, że zmodernizowane kąpielisko będzie atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej regionu i uzupełnieniem naszej miejskiej bazy sportowej, docenianej nie tylko przez mieszkańców, ale także sportowców, organizatorów obozów sportowych – podkreślał Rafał Kukla, burmistrz miasta.

Warto tutaj przypomnieć, że odkryte baseny działały w tym roku tak naprawdę nieco ponad miesiąc i w tym czasie odwiedziło je ponad 25 tysięcy osób!

Baseny chcą budować w Sękowej i Bobowej

O basenie marzą w Bobowej. Choć inwestycja się rozpoczęła, to przy realizacji nie obywa się bez przeszkód. Głównie związanych z finansowaniem przedsięwzięcia. Z basenową rekreacją od lat chce zmierzyć się także Sękowa. Za nią rozstrzygnięty przetarg na budowę krytego basenu, ale wciąż nierozstrzygnięte jest drugie powstępowanie związane z realizacją odkrytej jego części. Gmina właśnie po raz kolejny przedłużyła termin składania ofert.

- Wynika to z wielu pytań, które otrzymujemy od potencjalnych wykonawców – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy. - Dotyczą kwestii technicznych, więc muszą się do nich odnieść projektanci – dodaje.

Sercem całego przedsięwzięcia mają być cztery niecki basenowe. Największa, rekreacyjna ma mieć około 350 metrów kwadratowych z ośmioma leżakami z masażem, dwoma biczami wodnymi, dyszami do masażu karku, siedziskami z masażami, dwoma gejzerami, sztuczną falą, rwącą rzeką oraz dwoma torami do pływania o głębokości do 1,6 metra.

- Drugi basen natomiast będzie miał około metra głębokości, a powierzchnia lustra wody wyniesie około 65 metrów kwadratowych, a całość będzie wyposażona w zjeżdżalnie – wylicza wójt gminy. - Trzeci zaś będzie dedykowany dzieciom w wieku 4-10 lat i będzie podzielony na dwie części. Pierwszą o głębokości trzydziestu centymetrów z wodnym placem zabaw oraz drugą o głębokości około dziewięćdziesięciu centymetrów do nauki pływania – dodaje.

W basenowym kompleksie samorząd widzi potencjał na rozwój. Gmina bowiem, w części leży w otulinie Magurskiego Parku Narodowego i sieci Natura 2000, a to ogranicza możliwości wielu inwestycji czy rozwoju przemysłu. Rozbudowana infrastruktura turystyczna natomiast daje mieszkańcom szansę na rozwój własnej bazy agroturystycznej czy nawet hotelowej.

Fotowoltaika i pompy ciepła dla basenów

Dzisiaj gmina podpisała umowę na wartą niemal trzy miliony złotych inwestycję związaną z odnawialnymi źródłami ciepła.

-Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie budynku ciepłowni, instalacji pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie projektów, uzyskanie pozwoleń oraz budowę instalacji - informuje gmina w swoim komunikacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska