Kryte i otwarte baseny kuszą lokalne samorządy. Najdalej z realizacją zaszły Gorlice, których władze najpierw zdecydowały i wykonały kompleksową modernizację pływalni Fala. Później taki sam zabieg został wykonany na odkrytej części kompleksu. Smutna, licząca prawie pół wieku niecka zniknęła, a w jej miejscu pojawiło się nowoczesne, pełne atrakcji kąpielisko dla wszystkich – wodny plac zabaw cieszy najmłodszych, a starszych baseny rekreacyjny i sportowy. Obie inwestycje pochłonęły ponad 20 milionów złotych!
- Jestem przekonany, że zmodernizowane kąpielisko będzie atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej regionu i uzupełnieniem naszej miejskiej bazy sportowej, docenianej nie tylko przez mieszkańców, ale także sportowców, organizatorów obozów sportowych – podkreślał Rafał Kukla, burmistrz miasta.
Warto tutaj przypomnieć, że odkryte baseny działały w tym roku tak naprawdę nieco ponad miesiąc i w tym czasie odwiedziło je ponad 25 tysięcy osób!
Baseny chcą budować w Sękowej i Bobowej
O basenie marzą w Bobowej. Choć inwestycja się rozpoczęła, to przy realizacji nie obywa się bez przeszkód. Głównie związanych z finansowaniem przedsięwzięcia. Z basenową rekreacją od lat chce zmierzyć się także Sękowa. Za nią rozstrzygnięty przetarg na budowę krytego basenu, ale wciąż nierozstrzygnięte jest drugie powstępowanie związane z realizacją odkrytej jego części. Gmina właśnie po raz kolejny przedłużyła termin składania ofert.
- Wynika to z wielu pytań, które otrzymujemy od potencjalnych wykonawców – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy. - Dotyczą kwestii technicznych, więc muszą się do nich odnieść projektanci – dodaje.
Sercem całego przedsięwzięcia mają być cztery niecki basenowe. Największa, rekreacyjna ma mieć około 350 metrów kwadratowych z ośmioma leżakami z masażem, dwoma biczami wodnymi, dyszami do masażu karku, siedziskami z masażami, dwoma gejzerami, sztuczną falą, rwącą rzeką oraz dwoma torami do pływania o głębokości do 1,6 metra.
- Drugi basen natomiast będzie miał około metra głębokości, a powierzchnia lustra wody wyniesie około 65 metrów kwadratowych, a całość będzie wyposażona w zjeżdżalnie – wylicza wójt gminy. - Trzeci zaś będzie dedykowany dzieciom w wieku 4-10 lat i będzie podzielony na dwie części. Pierwszą o głębokości trzydziestu centymetrów z wodnym placem zabaw oraz drugą o głębokości około dziewięćdziesięciu centymetrów do nauki pływania – dodaje.
W basenowym kompleksie samorząd widzi potencjał na rozwój. Gmina bowiem, w części leży w otulinie Magurskiego Parku Narodowego i sieci Natura 2000, a to ogranicza możliwości wielu inwestycji czy rozwoju przemysłu. Rozbudowana infrastruktura turystyczna natomiast daje mieszkańcom szansę na rozwój własnej bazy agroturystycznej czy nawet hotelowej.
Fotowoltaika i pompy ciepła dla basenów
Dzisiaj gmina podpisała umowę na wartą niemal trzy miliony złotych inwestycję związaną z odnawialnymi źródłami ciepła.
-Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wybudowanie budynku ciepłowni, instalacji pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie projektów, uzyskanie pozwoleń oraz budowę instalacji - informuje gmina w swoim komunikacie.
