– Cieszę się, że ruszamy z tym wyjątkowym projektem w kolejnym roku i znów zaczynamy w województwie kujawsko-pomorskim. My tęskniliśmy za tym projektem, ale myślę, że tęskniły też uczennice. Każda z nas jest wartościowa, czyli jestem sobą, jestem bella. To jest bardzo ważne w tym projekcie dla nas. Chodzi nam o to, by aktywność fizyczna była dla nich przyjemnością. Jest to innowacyjna lekcja, w trakcie której dziewczyny ćwiczą z mistrzyniami. Jestem dumna, że kolejny raz z porozumieniu z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ale też z województwem kujawsko-pomorskim możemy ten projekt realizować – mówiła Otylia Jędrzejczak.
Na zaproszenie mistrzyni olimpijskiej z Aten do Rypina przyjechały trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich w kajakarstwie Beata Mikołajczyk-Rosolska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska, Natalia Maliszewska, mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w short tracku oraz Iga Baumgart-Witan, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w lekkiej atletyce.
– Te dziewczyny dodają mnóstwo energii na dalszą część dnia. Jak wspominam własny wf? Uwielbiałam go, to była jedna z moich ulubionych lekcji obok matematyki – mówiła Beata Mikołajczyk-Rosolska.
Zajęcia skierowane są do uczennic z dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i szkół średnich, bo właśnie w tej grupie wiekowej notuje się u dziewcząt największą absencję na lekcjach wf. Mistrzynie najpierw ćwiczyły wraz z uczestniczkami, a później opowiadały im o swoim życiu i karierze sportowej. Sponsorem głównym Fundacji Otylii Jędrzejczak, wspierającym program „Mistrzynie w szkołach”, jest firma Bella, wiodący na rynku producent artykułów higienicznych dla kobiet. Uczestniczki akcji otrzymały atrakcyjne pakiety startowe, ufundowane m.in. przez Bellę, City Motors Gdańsk, Nestle i pozostałych partnerów fundacji.
– Lubię takie spotkania, a o tego bardzo fajnie się współpracuje z Otylią, bo jest wspaniałą kobietą. Dla nas to na pewno jest dobra odskocznia. A dziewczyny pytają o wiele rzeczy. Jest sporo pytań nie tylko o sport, ale również o życie prywatne – mówiła Iga Baumgart-Witan, która po raz trzeci brała udział w akcji „Mistrzynie w Szkołach”.
– To są pytania, które kobieta może zadać kobiecie. Tęskniłam za spotkaniami z młodzieżą. Mistrzynie w Szkołach to fajna akcja, więc na kolejne zaproszenie nie mogłam inaczej odpowiedzieć, niż tak. Dobrze jest wspólnie poćwiczyć – dodała Luiza Złotkowska.
Ćwiczenia, prowadzone przez renomowaną trenerkę personalną Klaudię Koźbiał, były bardzo intensywne. – Przed przyjazdem tutaj mówiłam trenerce, żeby się nie martwiła, bo na pewno zrobię dobry trening. Wiem, że to jest dobra inicjatywa, fajne wydarzenie, z którego poprzednim razem wywiozłam wiele pozytywnej energii – mówiła Natalia Maliszewska.
Uczennice z Rypina i innych miejscowości na Kujawach i Pomorzu nie kryły radości z powodu spotkania z mistrzyniami sportu.
– Cieszę się, że możemy uczestniczyć w takich wydarzeniach, bo uprawiam sport od dziecka. Każda mistrzyni sportu będzie dla mnie autorytetem. Lubię się zmęczyć, bo sport jest dla mnie bardzo ważny, ale spotkanie z mistrzyniami też jest wielkim przeżyciem – mówiła Aleksandra Pilarska z Liceum Ogólnokształcącego w Rypinie.
– Ja jestem co roku na takiej akcji, bo bardzo lubię sport i bardzo lubię spotkania z mistrzyniami. Gdy nie było możliwości treningu, to szukałam jakiejkolwiek aktywności. Bardzo się cieszę, że możemy dziś się spotkać już normalnie – dodała jej koleżanka Alicja Olszewska.
Nikogo do spotkania z Jędrzejczak, Mikołajczyk-Rosolską, Luizą Złotkowską, Natalią Maliszewską i Baumgart-Witan nie trzeba było namawiać. – Mamy tu ponad czterdzieści osób i to była kwestia jednego dnia, by zebrać całą ekipę – opowiadała Justyna Gałkowska, nauczycielka wychowania fizycznego z rypińskiego liceum.
Projekt „Mistrzynie w szkołach” współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a jego pierwsza odsłona w 2021 roku także przez województwo kujawsko-pomorskie, miasto Rypin oraz powiat rypiński.
