
Poniedziałkowy Dół
Czy to reakcja na koniec weekendu? Jednodniowe załamanie po rozpoczęciu nowego tygodnia pracy? Nie, to krakowska ulica. Ciekawe, czy Józef Poniedziałek budując dom nad wąwozem (dołem), pomyślał, że ludzie będą tłumaczyć tym ciężkie poweekendowe poranki.

Kupa
Jedna z najsłynniejszych ulic, znajdująca się na krakowskim Kazimierzu. Wiele osób choć raz zaśmiało się słysząc lub widząc nazwę ulicy, jednak niewiele z nich wie, skąd ona pochodzi. Na sąsiedniej ulicy znajduje się synagoga, która również nazywa się „Kupa”. W jidysz słowo to oznacza „skarb kahału”, czyli zgromadzenia żydowskiego, z którego ufundowano budowę świątyni.
Znane jest również tłumaczenie, że „kupa” to hebrajskie słowo oznaczające „kasę”. To kiedyś właśnie na tej ulicy mieściła się kasa gminy żydowskiej.

Jasia i Małgosi
Jeśli jesteście fanami starych bajek, Wzgórza Krzesławickie to dla was najlepsze miejsce do zamieszkania. Tam znajdziemy ulicę nazwaną na cześć Jasia i Małgosi – rodzeństwa, któremu udało się uciec z rąk Baby Jagi.

A co z resztą bajkowego towarzystwa?
Zaledwie pięć minut spaceru dzieli ulice odważnego rodzeństwa od kolejnego zaradnego dziecka – Czerwonego Kapturka. W drodze z jednej bajki do drugiej, miniemy jeszcze Płomyczka, Królowej Marysieński i Piotrusia Pana. Najrozkoszniejsze miejsce w mieście.