Taki wniosek płynie z raportu będącego oceną stanu sanitarnego oraz sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych i zawodowych powiatu za ubiegły rok. Jak czytamy w tym dokumencie, jedną z przyczyn obniżenia stanu uodpornienia dzieci i młodzieży są nasilone kampanie antyszczepionkowe.
Potwierdzają to lekarze z myślenickiego szpitala. Barbara Solarz, ordynator oddziału neonatologii mówi, że coraz częściej ma do czynienia z rodzicami odmawiającymi zaszczepienia dziecka. - Niektórzy odmawiają, nie wiedząc nawet przeciw czemu dziecko ma być zaczepione - mówi i dodaje, że w każdym takim przypadku personel rozmawia z rodzicami. - Część, kiedy dostaje rzetelną informację, zmienia zdanie i pozwala zaszczepić dziecko, ale cześć nie daje się przekonać.
Obserwują to też na oddziale dziecięcym, gdzie od około dwóch lat co jakiś czas trafiają z infekcjami dzieci, które - jak się okazuje w trakcie wywiadu - nie były szczepione.
Kierująca Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach dr hab. med. Dorota Mrożek-Budzyn mówi, że dopiero tak tragiczne wydarzenia, jak śmierć dziecka wpływają na zmianę świadomości. Taka tragedia z ubiegłego roku (spowodowana posocznicą meningokokową) przełożyła się na wzrost liczby dzieci zaszczepionych przeciw meningokokom. Jest to szczepienie zalecane, płatne. Jednak już w ubiegłym roku w kilku gminach (Dobczyce, Wiśniowa, Tokarnia) można było skorzystać z bezpłatnych szczepionek. - W tym roku chcemy ten program rozszerzyć na wszystkie gminy powiatu - zapowiada Małgorzata Bajer z Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach.
Bezpłatnie można skorzystać także z innej ważnej szczepionki - przeciwko pneumokokom. - Kiedy robimy wymazy okazuje się, że za dużą część zapaleń oskrzeli i płuc odpowiadają pneumokoki - mówi pediatra Anna Górnik z jednego z POZ w Myślenicach.
W ubiegłym roku zostało ono wpisane do programu szczepień obowiązkowych i otrzymują je niemowlęta. Ale jest też możliwość zaszczepienia dzieci starszych (do 5 roku życia). Warunek dotyczący dzieci z roczników 2013-16, jest taki, że dziecko powinno być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza pierwszego kontaktu najpóźniej 20 kwietnia br.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc
Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press