Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Coraz więcej rodziców odmawia szczepień

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Od 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe. Wcześniej był to duży wydatek, teraz są bezpłatne
Od 2017 roku szczepienia przeciwko pneumokokom są obowiązkowe. Wcześniej był to duży wydatek, teraz są bezpłatne Jakub Białek
Służby sanitarne alarmują, że pogarsza się realizacja szczepień. W ubiegłym roku odnotowano tendencję spadkową jeśli chodzi o szczepienia zarówno najmłodszych dzieci, jak i nastolatków.

Taki wniosek płynie z raportu będącego oceną stanu sanitarnego oraz sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych i zawodowych powiatu za ubiegły rok. Jak czytamy w tym dokumencie, jedną z przyczyn obniżenia stanu uodpornienia dzieci i młodzieży są nasilone kampanie antyszczepionkowe.

Potwierdzają to lekarze z myślenickiego szpitala. Barbara Solarz, ordynator oddziału neonatologii mówi, że coraz częściej ma do czynienia z rodzicami odmawiającymi zaszczepienia dziecka. - Niektórzy odmawiają, nie wiedząc nawet przeciw czemu dziecko ma być zaczepione - mówi i dodaje, że w każdym takim przypadku personel rozmawia z rodzicami. - Część, kiedy dostaje rzetelną informację, zmienia zdanie i pozwala zaszczepić dziecko, ale cześć nie daje się przekonać.

Obserwują to też na oddziale dziecięcym, gdzie od około dwóch lat co jakiś czas trafiają z infekcjami dzieci, które - jak się okazuje w trakcie wywiadu - nie były szczepione.

Kierująca Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach dr hab. med. Dorota Mrożek-Budzyn mówi, że dopiero tak tragiczne wydarzenia, jak śmierć dziecka wpływają na zmianę świadomości. Taka tragedia z ubiegłego roku (spowodowana posocznicą meningokokową) przełożyła się na wzrost liczby dzieci zaszczepionych przeciw meningokokom. Jest to szczepienie zalecane, płatne. Jednak już w ubiegłym roku w kilku gminach (Dobczyce, Wiśniowa, Tokarnia) można było skorzystać z bezpłatnych szczepionek. - W tym roku chcemy ten program rozszerzyć na wszystkie gminy powiatu - zapowiada Małgorzata Bajer z Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Bezpłatnie można skorzystać także z innej ważnej szczepionki - przeciwko pneumokokom. - Kiedy robimy wymazy okazuje się, że za dużą część zapaleń oskrzeli i płuc odpowiadają pneumokoki - mówi pediatra Anna Górnik z jednego z POZ w Myślenicach.

W ubiegłym roku zostało ono wpisane do programu szczepień obowiązkowych i otrzymują je niemowlęta. Ale jest też możliwość zaszczepienia dzieci starszych (do 5 roku życia). Warunek dotyczący dzieci z roczników 2013-16, jest taki, że dziecko powinno być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza pierwszego kontaktu najpóźniej 20 kwietnia br.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powiat myślenicki. Coraz więcej rodziców odmawia szczepień - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska