https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powołano Śląsko–Małopolską Dolinę Wodorową. Paliwo z Trzebini ma zrewolucjonizować komunikację miejską w Krakowie

Sławomir Bromboszcz
Opracowanie:
Rafineria Orlen Południe w Trzebini produkuje wodór
Rafineria Orlen Południe w Trzebini produkuje wodór Sławomir Bromboszcz
Z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A powołana została Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa, która ma pozwolić wykorzystać potencjał tych regionów w zakresie nowoczesnych technologii produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE, biometanu i węgla. Rafineria Orlen Południe w Trzebini jako pierwsza w Polsce rozpoczęła w ub. roku produkcję paliwa wodorowego

Powołano Śląsko–Małopolską Dolinę Wodorową. Paliwo z Trzebini ma zrewolucjonizować komunikację miejską w Krakowie

Powstanie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej jest ważnym krokiem w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarski. Śląsk i Małopolska to województwa, które mocno związane są z wydobyciem węgla i wykorzystaniem tego surowca w procesie produkcji energii i ciepła. Polska Strategia Wodorowa zakłada powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, w których rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie.

To nowe horyzonty przemysłu i zupełnie nowa jakość. Polski rząd stawia właśnie na takie innowacyjne projekty. Wodór może mieć szerokie zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle i transporcie, co z perspektywy Małopolski jest niezwykle istotne - podkreśla Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Dolina stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Ta współpraca ma pozwolić na stworzenie otoczenia biznesowego i technologicznego w regionie Śląska i Małopolski. W szczególności dotyczy to produkcji wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii produkowanej z OZE, jak również opartej na biometanie w procesie reformingu oraz wychwytu dwutlenku węgla.

Jesteśmy jednym z trzech największych producentów wodoru w Europie i podejmujemy działania, które jeszcze bardziej wzmocnią naszą pozycję na międzynarodowym rynku. Priorytetem jest rozwijanie innowacyjnych technologii produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Warto przypomnieć, że w listopadzie ub. roku Orlen Południe uruchomił w Trzebini pierwszy w Polsce hub wodorowy. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive. Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Orlen Południe w przyszłości ma posiadać także mobilną stacją tankowania paliwa wodorowego.

Produkcja wodoru w jakości pozwalającej na wykorzystanie go jako paliwa w transporcie to jeden z priorytetów ORLEN Południe w nadchodzących latach. W ten sposób wpisujemy się w realizację strategii ORLEN2030, która zakłada neutralność emisyjną koncernu do 2050 roku - mówi Marcin Rej, prezes zarządu Orlen Południe.

FLESZ - Polaków jest mniej. Są dane GUS

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Rafineria w Trzebini już raz obiecała miejscowym rolnikom, to było 25 lat temu, że stworzą z nimi biopaliwowe eldorado z rzepaku. Dla wielu rolników skończyło się to bankructwem, nie było żadnego eldorado a żółty smród zamieciony pod prezesowskie dywany kryje się pod nimi po dziś dzień. Bromboszcz jest za młody aby to pamiętać, więc niech popyta starszych. Kiedy tym razem kolejne success-story w Trzebini zapowiada pcimski Nikodem Dyzma 2.0 to nie wiem czy się śmiać, czy płakać.

Niestety, nawet jeśli Bromboszcz zapyta starszych i opowiedzą mu tę historię, to i tak jej nie opublikuje, bo ów Nikodem Dyzma 2.0 jest teraz szefem jego szefów :)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska