Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film, który pokaże słynnego pilota z Dywizjonu

Rafał Stanowski
Witold A. Herbst pilotował słynne myśliwce Spitfire
Witold A. Herbst pilotował słynne myśliwce Spitfire fot. archiwum witolda a. herbsta
Powstaje dokument o Witoldzie A. Herbście ze słynnego Dywizjonu 303. Co ciekawe, jest kręcony prawie wyłącznie za pieniądze amerykańskie. Witold A. Herbst to jeden ze świetnych polskich pilotów walczących w czasie drugiej wojny światowej. Zaczynał w Dywizjonie 308., by później przenieść się do słynnego 303. Został trzykrotnie zestrzelony, ale nigdy nie był złapany przez Niemców. Jest dziś najstarszym żyjącym polskim pilotem myśliwców. W sierpniu skończy 94 lata.

Niedawno nakładem Zysk i S-ka ukazała się książka Herbsta pt. "Podniebna kawaleria". Opisuje dokonania znakomitego pilota, który walczył skutecznie z Luftwaffe. Sławomir Ciok, reżyser i producent, kręci na ten temat dokument "You Are Always a Pilot".
- Film ma pokazać historię życia Witolda A. Herbsta w sposób możliwie pełny - mówi nam reżyser. - To będzie współczesne spojrzenie na to, co przeżył lotnik. Spróbujemy wyzwolić refleksje, z którymi chciałby nas pozostawić.

Ekipa skończyła już główne zdjęcia w Ameryce. Powstawały w pobliżu Seattle. Z kilku powodów. Tam mieszka dziś Herbst. Tam również mieści się wiele instytucji i firm związanych z lotnictwem, począwszy od muzeów, a skończywszy na fabryce Boeinga.
- Będziemy wykorzystywać bogate materiały historyczne, w których posiadaniu jest Londyn - dodaje Sławomir Ciok. - Pojawi się wiele elementów nieobecnych do tej pory w takich filmach. Chcemy opowiadać o historii w sposób nowoczesny i ciekawy.
Czy możemy spodziewać się pozycji równie ciekawej co pamiętna książka Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303"?

- Książka Fiedlera była napisana dla młodzieży - mówi Witold A. Herbst w nagraniu wideo, odnosząc się do swojej książki. - Jego obraz jest niepełny i trzeba było przedstawić nasze życie inaczej. Nie byliśmy herosami, byliśmy zwykłymi ludźmi z naszymi przywarami i wadami (...) Bohaterów wojennych powinno się pokazywać takimi, jacy byli. Ja książkę Fiedlera czytałem i z zażenowaniem, i z irytacją.

Film kręcony jest w sposób amerykański. Nie tylko dlatego że ma dotrzeć do globalnej publiczności. Okazało się, że pomysł nakręcenia filmowej opowieści o Herbście nie zdobył uznania w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. - Prosiłem o wsparcie zarówno na scenariusz, jak i na rozwój projektu, ale cztery razy mi odmówiono z przyczyn trudnych do zrozumienia - mówi producent.

Produkcja realizowana jest głównie za prywatne amerykańskie pieniądze. Jest zainteresowanie dystrubucją w USA - w kinach i telewizji.

***
Warto przeczytać:
Witold A. Herbst, "Podniebna kawaleria",
Zysk i S-ka, Poznań 2013, 32 zł

Lubisz oglądać filmy dokumentalne? Szukasz czegoś ciekawego do obejrzenia wieczorem w telewizji? Sprawdź program telewizyjny!

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska