Miłość, która pomaga się odnaleźć
Młody nauczyciel i aspirujący poeta Adam Mickiewicz (Nikodem Rozbicki) spędza sielskie lato w malowniczej posiadłości w okolicach Nowogródka. Trenuje szermierkę, spiskuje marząc o wolnej Polsce, a wszystko to w towarzystwie przyjaciół - Tomasza Zana (Antoni Sałaj) i Michała Wereszczaka (Adrian Zaremba). Szczególną uwagę poświęca jednak Maryli Wereszczakównie (Aleksandra Piotrowska). Błyskotliwa i piękna dziewczyna robi na młodzieńcu niesamowite wrażenie. To z Marylą młody poeta przeżywa pierwszą miłość. Adam uświadamia sobie, że jego największym atutem jest talent poetycki i nim uwodzi Marylę. Tymczasem okazuje się, że dziewczyna jest już przyrzeczona hrabiemu Wawrzyńcowi Puttkamerowi.
Na pomysł realizacji filmu o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza wpadl weteran polskiego kina - Waldemar Szarek. Ma on na swym koncie takie produkcje dla młodych widzów, jak "Mów mi Rockefeller", "Spona" czy "To my".
- Będąc już w liceum oglądałem setki portretów Adama Mickiewicza, gdyż chodziłem do gimnazjum i liceum jego imienia. Ta postać była ze mną praktycznie od początku. A kiedy byłem chory, czytałem dla przyjemności „Pana Tadeusza”. Moim zdaniem lata 1820-1823 były ważnym czasem w życiu Mickiewicza. Postanowiłem opowiedzieć o okresie, kiedy nabierał świadomości świata, w którym żyje. Miłość do Maryli w pewnym sensie pomogła mu się odnaleźć - tłumaczy Waldemar Szarek.
Twórczość Mickiewicza wzbudzała już zainteresowanie filmowców, ale nikt jeszcze nie zrobił filmu o jego życiu. Być może dlatego pomysł Szarka nie spotkał się w branży z entuzjazmem. Reżyser musiał pokonać wiele przeciwności, aby doprowadzić do jego realizacji. Trwało to niemal dekadę - aż wreszcie jego projekt zyskał zielone światło w Telewizji Polskiej, która zdecydowała się wyprodukować i dystrybuować jego film.
Mickiewicz jako współczesny młody człowiek
Akcja rozgrywa się w malowniczej posiadłości wśród bezkresnych pól, łąk i lasów. Mickiewicz spędza wakacje na konnych wycieczkach i zabawie z przyjaciółmi. Bohaterowie tej historii mają ogromną ciekawość świata i w znacznej mierze przypominają dzisiejszych młodych ludzi. Znają kilka języków i interesują się szeroko rozumianą wielonarodową kulturą europejską. Z drugiej strony żyją w świecie, gdzie szlachcic od małego musi umieć strzelać i władać białą bronią, a honor jest bardzo ważny i trzeba go bronić.
- „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” to nie tylko film kostiumowy, ale także historyczny, gdzie fakty są ważnym tłem. Zagłębiając się w tę opowieść zdałem sobie sprawę, że wbrew pozorom przez 200 lat nie zmieniło wiele w naszym życiu. Z koni przesiedliśmy się do samochodów albo na motocykle. Listy wysyłane drogą konną zostały zastąpione przez wszechobecne komunikatory, ale tak naprawdę pewne ambicje, potrzeby, spełnione i niespełnione marzenia to coś, co jest niezwykle uniwersalne - tłumaczy Waldemar Szarek.
Niejedno wyzwanie do pokonania
W roli Adama Mickiewicza reżyser zobaczył od razu młodego aktora Nikodema Rozbickiego. Propozycję zagrania w filmie przedstawił mu już, kiedy jeszcze studiował w warszawskiej Akademii Teatralnej. Potem wielokrotnie rozmawiali i pracowali nad postacią Mickiewicza. To pomogło Rozbickiemu zżyć się z rolą przyszłego wieszcza narodowego. W międzyczasie aktor zdążył zdobyć popularność, dzięki występom zarówno w artystycznych produkcjach, jak "Bejbi blues", jak i komercyjnych filmach z serii "Listy do M" czy "Kogel-mogel".
- Myślałem o nim od początku, bardzo się lubimy i przyjaźnimy. Mam nadzieję, że widzowie docenią jego fantastyczną grę aktorską. Bardzo dużo z Nikodemem rozmawialiśmy, omawialiśmy każdą scenę, przygotowania do roli przebiegały na wielu poziomach. Kolejne etapy dotyczyły też wyzwań technicznych. Nikodem musiał nauczyć się pisać gęsim piórem, chodzić na szczudłach i jeździć konno. Do tego wszystkiego doszedł jeszcze fechtunek i przygotowania do pojedynków, bo kilka takich scen znalazło się w filmie - podkreśla Waldemar Szarek.
Marylą Wereszczakówną została debiutująca na dużym ekranie Aleksandra Piotrowska. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, we Dworze w Turowej Woli oraz w Muzeum Adama Mickiewicza w Pałacu w Śmiełowie i na Pojezierzu Brodnickim.
- „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” jest nie tylko skromnym filmowym hołdem złożonym wielkiemu poecie, ale także nowocześnie opowiedzianą uniwersalną historią o miłości romantycznej - mówi Waldemar Szarek.
Film będzie można zobaczyć od piątku 13 września w Krakowie w kinach Mikro, Kika, Multikino oraz Cinema City Bonarka, Galeria Kazimierz i Zakopianka.
Nikodem Rozbicki na co dzień
Na co dzień już od dłuższego czasu Nikodem Rozbicki rozwija swoją karierę w USA u boku światowych gwiazd, czym chętnie chwali się na swoich profilach w mediach społecznościowych. W 2023 roku postanowił wyjechać do Los Angeles, gdzie kontynuuje naukę zawodu. Zobaczcie sami!
