- Odwierty mają zostać przeprowadzone w 2026 roku i wtedy poznamy wyniki. Są przygotowane zapytania ofertowe dla firm wiertniczych. Jeżeli potwierdzi się temperatura i przepływy wody pod ziemią, to będziemy mogli korzystać z energii cieplnej, ale będzie też możliwe wybudowanie basenów termalnych - przyznaje Marian Łyko, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.
Energia geotermalna uchodzi za najtańszy rodzaj energii, jest dostępna 24 godziny przez 7 dni w tygodniu niezależnie od warunków pogodowych.
Ponad 12 milionów złotych na odwierty w Przylasku Rusieckim
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku miasto podpisało umowę z Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie dofinansowania badawczego odwiertu geotermalnego GT-1 w Przylasku Rusieckim Krakowie.
Ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW ma pomóc rozpoznać zasoby złóż wód geotermalnych i tym samym umożliwi ich późniejsze wykorzystanie na przykład w ciepłownictwie lub balneologii.
Odwiert badawczy ma mieć nawet 1820 m głębokości. Realizacja projektu ma się przyczynić do zbadania potencjału geotermalnego miasta, przewidywana temperatura wody to 55 °C.
Wykonanie otworu pozwoli na przeprowadzenie badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych. Wszystko pod nadzorem geologa. Kompleksowe badania potrwają rok i zostaną opłacone z funduszy pozabudżetowych, gmina opłaci jedynie podatek VAT od przedsięwzięcia. Całkowity koszt zadania to 15 178 200 zł.
Planują pozyskać wodę do ogrzewania budynków w Nowej Hucie
Za przygotowanie odwiertu ma odpowiadać Zarząd Inwestycji Miejskiej w Krakowie we współpracy z MPEC, które przygotowało przedsięwzięcie.
W przypadku powodzenia i możliwości korzystania z wód geotermalnych MPEC korzystałoby z nich do ocieplania krakowskich budynków w rejonie Przylasku Rusieckiego, gdzie realizowany jest projekt Nowa Huta Przyszłości, m.in. ze strefą aktywności gospodarczej oraz częścią rekreacyjną.
MPEC w tej okolicy planuje farmę fotowoltaiczną, co pozwoliłoby na pozyskanie energii potrzebnej do funkcjonowania instalacji, które służyłyby do pozyskiwania spod ziemi wód geotermalnych do ogrzewania.
Na baseny geotermalne nie tylko na Podhale, ale też do Krakowa
Wody geotermalne mogłyby też zostać wykorzystane do budowy basenów geotermalnych z jakich można korzystać przykładowo w miejscowościach górskich, np. Zakopanem, Białce Tatrzańskiej czy Bukowinie Tatrzańskiej.
Teren Przylasku Rusieckiego to ponad 200 hektarów ziemi i 14 zbiorników wodnych. Zbiornik wodny nr 1 został przeznaczony do rekreacji na świeżym powietrzu.
Miejskie kąpielisko, jakie powstało w Przylasku Rusieckim w Dzielnicy XVIII Nowa Huta jest wymieniane wśród najpiękniej położonych tego typu kompleksów rekreacyjnych w Krakowie. Ten zakątek nazywany jest krakowskimi Malediwami.
Obszar w Przylasku Rusieckim, jaki został zagospodarowany przez miasto, to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku.
Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim to pierwszy element Centrum Rekreacji i Wypoczynku. Kolejnymi etapami jego realizacji są park rzeczny obejmujący pozostałe 13 zbiorników, Park Edukacyjny „Branice”, którego ważnym elementem będzie skansen drewnianego budownictwa z Krakowa i jego okolic oraz centrum geotermalne.
W Krakowie korzystają już z tzw. niskiej geotermii
W Krakowie już korzysta się z wód geotermalnych do ogrzewania budynków, ale na mniejszą skalę niż ta, jaka byłaby planowana w Przylasku Rusieckim.
- Z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej cały czas pracujemy też nad tzw. niską geotermią, czyli pozyskiwaniem gorących wód z głębokości do 110-115 metrów. Dla przykładu cały zespół obiektów Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Łagiewnikach jest ogrzewany poprzez pompy ciepła, bazujące na 110 otworach potrzebnych do pozyskania wody geotermalnej - informuje prezes MPEC Marian Łyko.
Wody geotermalne mają niekiedy nawet ponad 80 stopni
Geotermia to zasób energii cieplnej gruntu, wody i skał. By skorzystać z głębokiej geotermii, wierci się otwory mające ponad 500 m głębokości. Uzyskana z nich woda ma temperaturę około 50-60 st. C, a niekiedy nawet ponad 80 st. C (Podhale).
W przypadku płytkiej geotermii wykonywane otwory sięgają do około 500 m pod powierzchnię terenu. Pompa ciepła pozwala wyciągnąć z gruntu lub wody ciepło, a także podnieść temperaturę do poziomu wymaganego w instalacji grzewczej.
