"Będzie dużo drewna, zieleni, ale przede wszystkim miejsce dla około 50 maluchów z Nowej Huty" - zapowiada ZIM, który ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę żłobka samorządowego przy ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego.
Punktem wyjścia dla projektantów i wykonawców będzie koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy żłobka, opracowana na zlecenie ZIM przez firmę projektową Kropka Studio Klub Architekci.
Według zapowiedzi ZIM, nowa placówka opieki nad maluchami będzie się składać z dwóch jednokondygnacyjnych budynków z dwuspadowymi dachami, w których znajdą się trzy sale dla maluchów, a także pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i zaplecze kuchenne. Budynki będą połączone niewielka konstrukcją o charakterze przewiązki, również pokrytą spadzistym dachem. Tam znajdzie się m.in. wewnętrzna strefa zabaw. Dodatkowo w żłobku przewidziana jest sala sensoryczna. Łącznie powierzchnia użytkowa nowej placówki wyniesie ok. 676 metrów kwadratowych.
Elewacja nowego żłobka ma zostać wykonana w technologii drewnianej, a dach w części ma być zielony. Ze względu na uwarunkowania techniczne - do ogrzewania ma być zastosowany kondensacyjny kocioł gazowy, za to żłobek wyposażony będzie w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w centrali wentylacyjnej. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
W ramach zagospodarowania terenu posadzone zostaną ozdobne jabłonie, a bezpośrednio przy żłobku wygospodarowana zostanie część z przeznaczeniem dla zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu.
Przewiduje się, że realizacja kontraktu - a więc zaprojektowanie, uzyskanie pozwoleń na budowę oraz sama budowa nowego żłobka przy ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego - potrwają około 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Przedsięwzięcie to jest objęte dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "MALUCH+" 2022-2029, finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach tego programu dofinansowana zostanie budowa i przebudowa kilkunastu żłobków w Krakowie, dzięki czemu w ciągu najbliższych lat liczba miejsc w takich placówkach zwiększy się o około 1100.
Polski Fiat sprzed 51 lat!
