Hasłem przewodnim konferencji było: Od Podhala do Charsznicy - tak żyją Małopolscy rolnicy! Konferencja została zorganizowana 9 grudnia przez Urząd Statystyczny w Krakowie (który odpowiadał za realizację tego najważniejszego badania rolnictwa w Małopolsce) wspólnie z Łukaszem Kmitą, wojewodą małopolskim oraz Oddziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie.
Spisało się niemal 98 proc. gospodarstw!
Powszechny Spis Rolny to największe badanie rynku rolniczego. W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 w całej Polsce zostało spisanych niemal 98 proc. gospodarstw rolnych.

Szeroki zakres informacji uzyskanych w badaniu pozwoli na dokonanie aktualnej oceny sytuacji polskiego rolnictwa oraz analizę zmian jakie zaszły w tym sektorze. Z uwagi na istotne powiązania rolnictwa z innymi gałęziami gospodarki, dane ze spisu wykorzystane zostaną również do ogólnej oceny sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju.
W Małopolsce rolnicy spisali się wzorowo! Obowiązek dotyczył ponad 150 tys. użytkowników gospodarstw rolnych, a zrealizowało go blisko 100 proc. gospodarzy z naszego województwa. Blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet, co pokazuje, że gospodarstwa rolne są nowoczesne i wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu.
Nic więc dziwnego, że organizatorzy spisu oraz pracownicy KRUS zostali docenieni i nagrodzeni. Jak mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Nasza ojczyzna musi pamiętać o tych cichych bohaterach. Każdy, swoją codzienną pracą, dokłada cegiełkę do rozwoju kraju.

W wydarzeniu wzięli udział wybitni specjaliści, przedstawiciele najważniejszych instytucji realizujących zadania z zakresu rolnictwa, samorządowcy, środowisko naukowe, media, koła gospodyń wiejskich (z Łącka, Wieprza, Olszany i Bębła) oraz małopolscy rolnicy.
Monika Wałaszek z Urzędu Statystycznego w Krakowie przedstawiła tendencje rozwoju małopolskiego rolnictwa w świetle wyników spisu. Małopolskie rolnictwo zmniejsza produkcję zwierzęcą, na rzecz roślinnej. Temat ARiMR w dobie cyfryzacji rolnictwa przybliżył przez Jerzy Radoń, dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, zaś dr hab. Tomasz Wojewodzic i dr Łukasz Paluch z URK poruszyli kwestię dezagraryzacja polskiej wsi w obliczu wstępnych wyników spisu.
Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. Małopolski
Małopolskę cechują unikatowe walory przyrodnicze i krajobrazowe, różnorodność kultury i tradycji ludowej, bogactwo lokalnych odmian roślin uprawnych, ras zwierząt hodowlanych oraz pracowitość rolników. Gospodarstwa rolne zajmują około 60 proc. powierzchni województwa.
Rolnicy specjalizują się w:
- produkcji mieszanej
- hodowli zwierząt trawożernych
- warzywnictwie
- sadownictwie

Powszechny Spis Rolny, przeprowadzony na terenie Polski od 1 września do 30 listopada 2020 r., był drugim spisem rolnym po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
