Spis treści
- Wystarczą stabilne zatrudnienie i umowa o pracę, by wiele osób uznało, że pracuje w firmie godnej zaufania
- Obecnie bardziej cenione są stabilność i pewności zatrudnienia ponad czynniki finansowe, społeczne czy wizerunkowe
- Kwestia dbania o środowisko okazuje się ważniejsza dla zatrudnionych niż firmowe imprezy
- Pracodawca powinien stworzyć warunki, dzięki który zespół zaangażuje się w budowanie sukcesu
Wspieranie rodzinnych więzi, tworzenie włączającego miejsca pracy, rozbudowany wachlarz świadczeń motywacyjnych czy zrównoważone podejście do wolontariatu – to tylko wybrane działania laureatów XIII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” wybranych w dziesięciu kategoriach. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele sektora bankowego, farmaceutycznego, a nawet firmy produkcyjne działające na rynku polskim. Sprawdzamy, którzy pracodawcy są najlepsi.
Wystarczą stabilne zatrudnienie i umowa o pracę, by wiele osób uznało, że pracuje w firmie godnej zaufania
Zwycięzcy XIII edycji konkursu, zanim odebrali statuetki, to wraz z innymi gośćmi wydarzenia wysłuchali debaty eksperckiej pt. „Trust@work – czy wzajemne zaufania w relacji pracownik-pracodawca jest możliwe i jak to osiągnąć?”, jak również zapoznali się z wynikami badania opinii publicznej firmy Ariadna, mającymi określić wzajemne zaufanie w relacji pracownik–pracodawca oraz pożądane działania edukacyjno-promocyjne.
Z badania przeprowadzonego przez panel badawczy Ariadna, wynika, że ponad połowa badanych (53 proc.) jest zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej, a 55 proc. badanych pozytywnie ocenia firmę, w której pracuje. Aż 61 proc. ankietowanych uważa swego pracodawcę za godnego zaufania, za co odpowiada stabilne zatrudnienie i umowa o pracę (35 proc.).
Obecnie bardziej cenione są stabilność i pewności zatrudnienia ponad czynniki finansowe, społeczne czy wizerunkowe
Jednocześnie wyraźnie widać, że czas po pandemii, pełen niepewności gospodarczej, sprawił, że zmieniły się priorytety pracowników pod względem najistotniejszych dla nich cech, określających godnego zaufania pracodawcę. O ile w poprzedniej edycji badania (2021), za najważniejszą cechę takiego pracodawcy badani uznali przede wszystkim brak opóźnień w wypłacaniu wynagrodzenia (24 proc. wskazań), to w 2023 r. najczęściej wskazywaną odpowiedzią było zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Ta odpowiedź uzyskała w tegorocznym badaniu aż o 33 proc. wskazań więcej niż 2 lata temu.
Tyle samo badanych - aż 35 proc. - wskazało także na stabilność zatrudnienia, jako najważniejszą cechę pracodawcy godnego zaufania. To o 25 proc. więcej niż w 2021 r. Wyniki te oznaczają wzrost znaczenia stabilności i pewności zatrudnienia ponad inne czynniki, zarówno finansowe, jak i społeczne czy wizerunkowe.
Kwestia dbania o środowisko okazuje się ważniejsza dla zatrudnionych niż firmowe imprezy
Badanie potwierdziło również, pracownicy są coraz bardziej świadomi możliwego pozytywnego oddziaływania firm na otoczenie w obszarach społecznym czy środowiskowym. Ponad 60 proc. ankietowanych wskazało, że pracodawcy powinni angażować się w aktywności na rzecz ochrony środowiska.
–Badani uznali to za ważniejsze działanie, niż choćby organizacja imprez firmowych czy sponsoring sportowy. Ta zmiana świadomości i postawienie dbałości o środowisko na pierwszym miejscu jest bardzo pozytywna – podkreśla Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizatora Konkursu.
To tyle, jeśli chodzi o to, co jest ważne dla kandydatów do pracy na rynku pracownika. A jak kwestię pracowników postrzegają pracodawcy oraz instytucje z nimi współpracujące?
Pracodawca powinien stworzyć warunki, dzięki który zespół zaangażuje się w budowanie sukcesu
Dariusz Janus, Główny Ekonomista Instytutu Biznesu (członka Kapituły Konkursu), w podsumowaniu wydarzenia zauważył, że pracownicy są najbardziej cenną i poszukiwaną częścią każdego przedsiębiorstwa. – Sposobem na ich przyciągnięcie jest budzenie zaufania i stwarzanie dogodnych warunków pracy. Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” to skarbnica wiedzy o tym jak zainteresować kandydatów do pracy przedsiębiorstwem oraz jak później sprawić, aby chcieli zaangażować się w powierzone im obowiązki i zadania – dodał.
