Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Krakowie i Małopolsce. Kto ją znajdzie teraz i za… dziewięć lat? Debata: Gowin-Majchrowski-Kozłowski-Mazur-Chwedeczko-Brzostowski

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W jakich zawodach znajdziemy pracę w Krakowie i Małopolsce – teraz i po ustąpieniu pandemii? Które profesje odejdą do lamusa, a które zapewnią dobre życie teraz i w perspektywie kolejnej dekady? To ważne i trudne pytanie nie tylko dla młodych próbujących wybierać fachy i zajęcia na przyszłość, i nie tylko dla ich rodziców, ale przede wszystkim dla decydentów dostosowujących cały system edukacji do trendów i wymogów przyszłości, a także przedsiębiorców planujących rozwój swych firm, a co za tym idzie – kolejne rekrutacje nowych kadr. Jakie są i będą te kadry? Odpowiedź na to i inne gorące pytania spróbujemy uzyskać już w piątek 9 kwietnia podczas debaty „Rynek pracy – ginące, pojawiające się zawody”. Start o godz. 16.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie przy ul. Zwierzynieckiej 1. Do obejrzenia online na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – uek.krakow.pl.

To kolejne spotkanie z cyklu „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030” - zainicjowanego przez prof. Stanisława Mazura, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wcześniejsze poświęcone były m.in. sytuacji w służbie zdrowia oraz w małopolskiej i krakowskiej gospodarce. Tym razem w fotelach dyskutantów zasiądą: dr Jarosław Gowin – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, dr. hab. Stanisław Mazur, prof. UEK – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Sebastian Chwedeczko – Prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Tomasz Brzostowski – Dyrektor Zarządzający Globalną Strukturą Centrów Nowoczesnych Usług dla Biznesu firmy Hitachi Vantara. Spotkanie poprowadzi red. Jacek Bańka.

Uczestnicy debaty zmierzą się z pytaniami o globalne wyzwania gospodarki i rynku pracy, ale przede wszystkim o specyficzne warunki, w jakich rozwija się i rozwijać będzie Kraków wraz całą Małopolską.

- Jestem przekonany, że spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do twórczej dyskusji oraz zapoznania się ze specyfiką lokalnego rynku pracy – jego problemami, wyzwaniami stojącymi przed osobami dopiero na niego wchodzącymi, a także jego potencjałem i możliwościami

– zaprasza prof. Stanisław Mazur.

Barometr zawodów 2021 roku: kto znajdzie pracę w Krakowie i Małopolsce

Wyniki najnowszego badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych, czyli tych, w których najłatwiej znaleźć pracę, jest krótsza niż przed rokiem.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Metodologię tego badania wypracowano trzy dekady temu w Szwecji, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. Potem Barometr zastosowano także w Finlandii.

Do Polski trafił on w 2009 roku za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W 2009 roku pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w fińskim Turku. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.

Najnowszy „Barometr zawodów” powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Pełna prognoza rynku pracy znajduje się na stronie www.barometrzawodow.pl.

Barometr na 2021 rok prognozuje, że w Małopolsce największe zapotrzebowanie jest w tej chwili na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych). Poszukuje się również fachowców związanych z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy).

Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Sytuacja w poszczególnych powiatach jest jednak różna. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w tych profesjach w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim. Trudniej natomiast w dąbrowskim i tatrzańskim.

A komu będzie trudniej o posadę? Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli – wedle Barometru - również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

A co na to uczestnicy debaty? Ich najciekawsze opinie zaprezentujemy w naszych serwisach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska