Najlepsi prawnicy w kraju będą za darmo udzielać porad prawnych mieszkańcom całej Polski. Od stycznia w powiecie chrzanowskim i olkuskim będą dyżurować w każdej gminie. Z ich pomocy będą mogli jednak skorzystać tylko wybrani.
- Młodzież, która nie skończyła 26 lat, oraz seniorzy po 65 roku życia. Poza nimi osoby korzystające z usług Ośrodków Pomocy Społecznej, kombatanci, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz poszkodowani przez klęski żywiołowe i nagłe zdarzenia losowe - wymienia Magdalena Stanisławska, dyrektor Wydziału Prezydialnego Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, tłumacząc, że w tej ostatniej grupie mieszczą się na przykład ci, którzy ucierpieli na skutek wstrząsów górniczych.
W powiecie chrzanowskim już wiadomo, kto będzie świadczył pomoc prawną i w jakich miejscach i godzinach. W powiecie olkuskim jeszcze nie rozstrzygnięto przetargów.
W Alwerni, Babicach i Libiążu punkty będzie prowadziło Stowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” z Mikołowa, natomiast w Chrzanowie i Trzebini radcy prawni i adwokaci.
Zasady funkcjonowania tych biur i ich finansowanie reguluje ustawa. Jej pomysłodawcą jest były poseł z Chrzanowa Robert Maciaszek. - Początkowo oferta miała trafić do węższego grona odbiorców. Uznaliśmy jednak, że warto poszerzyć ją chociażby o młodych ludzi przed 26 rokiem życia - tłumaczy Robert Maciaszek, dodając, że to grupa, która potrzebuje doradztwa przed podpisaniem pierwszej umowy o pracę czy na przykład w sprawie kredytów.
Powiat chrzanowski na ten cel otrzyma dotację z budżetu państwa. 97 proc. dotacji będzie przeznaczone na wynagrodzenia prawników, a 3 proc. kwoty na koszty utrzymania biur.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie punkt będzie prowadzić pięciu radców prawnych wyznaczonych przez dziekana Izby Radcowskiej. W Urzędzie Miasta w Trzebini urzędować będzie na zmianę pięciu adwokatów wyznaczonych przez dziekana Izby Adwokackiej. Obsługę trzech kolejnych gmin: Alwerni, Babic i Libiąża przejęło stowarzyszenie „Dogma”, które to zadanie wygrało w trybie konkursowym (ustawa narzuca prowadzenie połowy punktów w danym powiecie przez organizację pozarządową).
- Wygraliśmy, bo jesteśmy doświadczeni na rynku. Do tej pory prowadziliśmy 40 mobilnych punktów w powiecie mikołowskim, z których korzysta około 50 osób miesięcznie. Skupiamy 27 prawników - mówi Iwona Serbeńska, prezes Stowarzyszenia „Dogma”.
Mieszkańcy obu powiatów nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli skorzystać z porad profesjonalistów. Anna Gądek z Chrzanowa przyznaje, że kilkakrotnie odwiedziła punkt bezpłatnych porad prawnych w Chrzanowie, jednak nie była do końca zadowolona.
- Prawnik udzielił mi bardzo oględnej odpowiedzi, zapraszając do swej prywatnej kancelarii na dokończenie rozmowy - opowiada kobieta. Dodaje, że jedna wizyta to był koszt 200 złotych.
W programie realizowanym przez rząd prawnicy będą zobowiązani do kompleksowej pomocy. Będzie to jednak pomoc przedsądowa. Jeśli uznają, że sprawa musi mieć finał w sądzie, osoby korzystające z porad i tak będą mogły skorzystać z adwokata z urzędu, który będzie ich reprezentował w sądzie za darmo.
Problemy, z jakimi można przychodzić na dyżury, nie obejmują spraw związanych z zakładaniem działalności gospodarczej czy skarbowych.
Godziny otwarcia
Urząd Miejski w Alwerni: od poniedziałku do piątku w godz. 15-19
Urząd Gminy w Babicach: od poniedziałku do piątku w godz. 15-19
Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu: w poniedziałki, środy, piątki w godz. 14-18, we wtorki, czwartki w godz. 9-13
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie: od poniedziałku do piątku w godz. 15-19
Urząd Miasta w Trzebini: od poniedziałku do piątku w godz. 15-19