https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi. Pamiętaj o przerejestrowaniu pojazdu - możesz dostać karę nawet do tysiąca złotych!

PD
Radca prawny z kancelarii Lex Projects Jonasz Kita wyjaśnia jakie obowiązki spoczywają na kierowcach po zmianie przepisów od nowego roku. Za ich nieprzestrzeganie grożą surowe kary.

Przepis określający termin 30 dni na rejestrację pojazdu obowiązuje już od dłuższego czasu, jednak do tej pory za przekroczenie tego terminu nie były przewidziane żadne kary. Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Kierowcy będą mieli 30 dni, by złożyć wniosek o rejestrację sprowadzonego pojazdu lub zawiadomić o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku kierowcom grożą wysokie kary.

Czas na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu zacznie biec od chwili: 1. zakupu nowego pojazdu na terenie Polski, 2. zakupu używanego pojazdu na terenie Polski, 3. sprowadzenia pojazdu z państwa członkowskiego UE. W przypadku sprowadzonego pojazdu lub pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną – termin będzie liczony od dnia, w którym pojazd został sprowadzony na teren naszego kraju.

Tożsamy obowiązek dotyczy czynności wyrejestrowania pojazdu. W tym przypadku również obowiązuje 30-dniowy termin. Urzędnicy uwzględniają tutaj przypadki: 1. sprzedaży pojazdu na terenie kraju i sprzedaży za granice, 2. złomowania, 3. kradzieży pojazdu.

Nowy przepis dotyczy osób, które zawarły transakcję po 1 stycznia 2020 roku. Jeśli ktoś kupił lub sprowadził pojazd w ubiegłym roku czy nawet dwa lata temu i do tej pory go nie zarejestrował, nie zostanie ukarany.

Przepisy przewidują kary w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych. Wysokość wymierzonej kary, jeśli nie dokonamy zgłoszenia, będzie zależała między innymi od tego, jaki czas upłynął od dnia, w którym zgłoszenie miało zostać dokonane i od tego, czy jest to pierwsze czy kolejne takie uchybienie – w każdym przypadku wysokość kary będzie ustalana w indywidualnym postępowaniu.

WIDEO: Krótki wywiad

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie socjalista

Urzędasy, zoboczta, mamy złożyć PIT, jeden jest termin od 15 lutego do końca lutego, drugi jest do końca kwietnia, trzeci jest w 2 tygodniu po pierwszych imieninach Jakuba itd itd

Dlaczego wy tak pasożyty dokuczacie ?

Jeden termin dla wszystkich pitów nie można zrobić ?

a
adad

Urzędasy jak coś wymyślą to tylko się zastrzelić.

- Jak się wzięli za portale, to żeby przeczytać teks, musisz kliknąć 4 razy że potwiedzasz i się zgadzasz, a i tak portale robią to co robiły.

- Jak się wzięli za kierowców, to biurokracji więcej niż samej jazdy.

- Jak się wzięli za domy to najwięcej czasu, energii trzeb na skompetowanie domumentów.

Każą nam biegać z dokumentami jak idioci, bo to od komuny zmieniały się tylko twarze, a cały aparat to stare komunistki które chcą tylko dokuczać ludziom.

d
das

Niech urzędy zaczną ze sobą współpracować, niech ludzi identyfikują po jednym numerze np NIP albo PESEL a nie każdy urząd swój własny numer Zrobić wspólny system tam wpisywać czy sprzedał samochód, czy jest w związku, czy głosował na PiS itd itd wszystko co che wiedzieć władza.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska