Na czym polega umowa dożywocia ?
Umowa o dożywocie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej uregulowanej w Kodeksie cywilnym. W umowie dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę. Nabywca (inaczej zobowiązany) w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy (inaczej dożywotnikowi) lub bliskiej mu osobie dożywotnie utrzymanie, tj. przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, światło i opał, odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. W treści umowy o dożywocie strony mogą odmiennie uregulować obowiązki spoczywające na nabywcy nieruchomości względem jej zbywcy – obowiązki te mogą być szersze albo węższe aniżeli powyżej opisane.
Istotny jest fakt, iż umowa o dożywocie musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Prawo dożywocia jest ujawniane w księdze wieczystej nieruchomości.
Dopuszczalna jest zmiana treści stosunku dożywocia, w sytuacji, gdy z jakichkolwiek powodów powstaną między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby nadal pozostawały w bezpośredniej styczności ze sobą (np. jeśli będą ze sobą poważnie skłóceni) – zmiana polega na zmianie wszystkich lub niektórych uprawnień związanych z prawem dożywocia na dożywotnią rentę, zaś może jej żądać każda ze stron umowy. Drugi przypadek, gdy możliwa jest zmiana treści zobowiązania to sytuacja zbycia nieruchomości - w tym wypadku tylko dożywotnik może domagać się zmiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę.
Dożywocie jest prawem majątkowym osobistym, a co za tym idzie jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Wygasa zatem zawsze na skutek śmierci dożywotnika. Jeśli natomiast zostało ustanowione na rzecz kilku osób, ulega odpowiedniemu uszczupleniu w razie śmierci jednej z nich.
Umowa o dożywocie charakteryzuje się zatem funkcją alimentacyjną oraz losowym charakterem. Z losowym charakterem umowy wiąże się niepewność, przez jaki czas i w jakiej wartość zostaną spełnione świadczenia na rzecz dożywotnika. Jeżeli dożywotnik nieruchomości umrze, umowa wygasa, a zobowiązany zostaje zwolniony z ciążącego na nim obowiązku.
- Małe Hawaje godzinę drogi od Krakowa! Można się poczuć jak na zagranicznych wakacjach
- Jakub zginął przez pijanego kierowcę. Miał zaledwie 35 lat i całe życie przed sobą
- Zebrali już 6 mln zł na ratowanie życia Janka Kozuba z rdzeniowym zanikiem mięśni
- Pustynia Błędowska na przestrzeni lat. Kiedyś był sam piach
- Akcja szczepień przeciw Covid-19 w Małopolsce zachodniej. Gdzie jest najlepiej?
- Pieniądze z programu Sportowa Polska. Kto otrzymał dofinansowanie?
FLESZ - Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się
