https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej. Co oznacza dla abonentów komórkowych i internetowych wyjaśnia dr Jonasz Kita, radca prawny

Jonasz Kita
Od 10 listopada 2024 roku obowiązują przepisy Prawa Komunikacji Elektronicznej
Od 10 listopada 2024 roku obowiązują przepisy Prawa Komunikacji Elektronicznej Pixabay
Od 10 listopada 2024 roku obowiązują przepisy Prawa Komunikacji Elektronicznej. Ustawa ta zastąpiła obowiązującą dotychczas ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. W czym one są lepsze dla zwykłych ludzi korzystających z telefonów komórkowych i usług internetowych? Wyjaśnia to dr Jonasz Kita, radca prawny.

Zasady umowy - krótko i zwięźle, czyli nie "drobnym druczkiem"

Uchwalone przepisy wprowadzają wiele istotnych zmian dla konsumentów. Dostawca usług komunikacji elektronicznej jest zobowiązany do dostarczania konsumentowi zwięzłego podsumowania warunków umowy. Podsumowanie musi zostać dostarczone konsumentowi bezpłatnie na trwałym nośniku, ma zawierać główne elementy informacji przedumownych, m.in. cenę usługi, okres obowiązywania umowy oraz warunki jej przedłużenia i zakończenia obowiązywania. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy będzie skuteczne dopiero, jeśli zostanie potwierdzone po otrzymaniu tego podsumowania.

Wypowiedzenie i przedłużenie umowy. Korzystne zmiany dla abonenta

Kolejno ustawa określa długość trwania umowy – w przypadku konsumenta okres obowiązywania umowy określony w umowie o świadczenie usług komunikacji elektronicznej w zakresie usług telekomunikacyjnych, zawieranej na czas określony, nie może być dłuższy niż 24 miesiące. W tym zakresie należy wskazać, iż zmieniono również zasady wypowiadania i przedłużania umów, bowiem abonent może wypowiedzieć w każdym czasie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, umowę o świadczenie usług komunikacji elektronicznej w zakresie usług telekomunikacyjnych, która po upływie okresu, na jaki została zawarta, ze względu na brak przeciwnego oświadczenia abonenta, uległa automatycznemu przedłużeniu. W okresie wypowiedzenia abonent ponosi jedynie opłaty za świadczenie usług telekomunikacyjnych objętych umową lub zamówionych w czasie trwania umowy pakietów taryfowych lub dodatkowych opcji usług. Jednocześnie, przed automatycznym przedłużeniem umowy, dostawca usług telekomunikacyjnych doręcza abonentowi na trwałym nośniku, w rozsądnym terminie, nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, jasne i zrozumiałe informacje o automatycznym przedłużeniu umowy, w szczególności zmianie warunków świadczenia usług względem warunków obowiązujących w okresie, na jaki została zawarta umowa, sposobach i terminach jej wypowiedzenia, a także najkorzystniejszych oferowanych przez siebie pakietach taryfowych dotyczących usług objętych umową.

Zrywasz umowę a zostały pieniądze na koncie? Możesz zażądać ich zwrotu

Ponadto w przypadku wygaśnięcia ważności konta, rozumianego jako utrata możliwości odbierania połączeń przychodzących w ramach umowy o świadczenie usług przedpłaconych, oraz w przypadku zmiany dostawcy usług wraz z przeniesieniem przydzielonego numeru, dostawca usług zwraca konsumentowi, na jego wniosek, pozostałe na koncie środki z doładowań. Dotychczas środki te ulegały przepadkowi.

Dzwonisz na 112? Będzie można zlokalizować skąd

Uchwalone przepisy stanowią również podstawę do uruchomienia w Polsce usługi AML - Advance Mobile Location - której głównym celem jest skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych takich jak policja, pogotowie czy straż pożarna. W przypadku, gdy osoba potrzebująca pomocy zadzwoni pod numer 112, wówczas dojdzie do automatycznej aktywacji AML oraz przesyłania danych o dokładnej lokalizacji telefonu komórkowego do odpowiednich służb.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż wszystkie funkcjonalności w Polsce mają działać do 2027 roku.

Ujednolicone gniazda USB ładowarki. Wszyscy będą mieć typ C

Ponadto ustawa wprowadza do polskiego porządku prawnego, znane już z europejskich regulacji rozwiązanie - ujednolicenie ładowarek do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Przepisy wskazują, że jeżeli urządzenia można ładować za pomocą ładowania przewodowego, muszą one być konstruowane w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C.

Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska