https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków kupi pierwsze autobusy wodorowe, za 30 mln zł. Ekologiczny tabor przyjedzie w przyszłym roku

Jolanta Białek
Dziesięć autobusów wodorowych polskiej marki NesoBus przyjedzie do Krakowa w przyszłym roku
Dziesięć autobusów wodorowych polskiej marki NesoBus przyjedzie do Krakowa w przyszłym roku materiały MPK Kraków
Krakowskie MPK rozstrzygnęło przetarg na dostawę dziesięciu autobusów wodorowych, pierwszych tego typu w mieście. Będą to pojazdy polskiej marki NesoBus, cena jednego autobusu wyniesie 2,938 zł netto. Tabor na wodór powinien dotrzeć do Krakowa do połowy 2026 roku.

Na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta – od firmy PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.

- Przed podpisaniem umowy z dostawcą autobusów wodorowych, dokumenty przetargowe muszą jeszcze przejść tak zwaną kontrolę uprzednią w Urzędzie Zamówień Publicznych. Jeżeli ta ocena zakończy się pozytywnym wynikiem, będzie można podpisać umowę. Od tego momentu producent będzie miał 12 miesięcy na realizację kontraktu – poinformowało we wtorek (24 lutego) krakowskie MPK.

Autobusy wodorowe – nowy standard w krakowskiej komunikacji

Wszystkie autobusy wodorowe NesoBus – o długości 12 m - będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację i dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością (wydzielona przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach i opiekunów jadących z dziecięcymi wózkami oraz platformy ułatwiające wsiadanie i wysiadanie osobom na wózkach). W pojazdach będzie nowoczesny system informacji pasażerskiej – tablice wyświetlające trasę przejazdu oraz głosowe zapowiedzi (w środku i na zewnątrz).

- Warto podkreślić, że zaletą autobusów wodorowych jest przede wszystkim zasięg - nawet do 450 km na jednym tankowaniu – zaznacza MPK.

Zielony transport dla Krakowa. Pomogą pieniądze unijne

Na zakup pojazdów zasilanych wodorem MPK pozyskało wsparcie finansowe w ramach przedsięwzięcia o nazwie „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”. Fundusze pochodzące z z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, z III edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, MPK otrzyma 100 proc. dofinansowania na zakup 10 „wodorowców”.

- Zakup nowych autobusów wodorowych został poprzedzony trwającymi prawie trzy lata testami. W tym okresie MPK eksploatowało pojazdy pięciu producentów: marki Solaris, Mercedes, ArthurBus, Autosan i NesoBus. Natomiast tankowanie wodoru na stacji autobusowej Płaszów zapewnia stacja mobilna Orlenu, która była pierwszą taką stacją tego koncernu – podaje MPK.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska