Biletomaty na gotówkę utrapieniem krakowskich pasażerów
O możliwość ujednolicenia sytuacji związanej z biletomatami w pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej zapytał ostatnio krakowski radny miejski Bartłomiej Kocurek.
- Od wielu lat działa to w sposób niejednolity. W niektórych pojazdach dostępna jest jedynie opcja płatności kartą, w innych tylko gotówką, a w jeszcze innych istnieje możliwość skorzystania z obu sposobów płatności. Jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego dostępu do hazardu, ale niekoniecznie w tym aspekcie. Jakby zastępca prezydenta odpowiedzialny za ten obszar był łaskaw przejechać się tramwajem lub autobusem komunikacji miejskiej (jeśli jeszcze nie miał okazji, gorąco polecam) - z zamiarem zakupu biletu, mając wyłącznie gotówkę (oczywiście bilon) lub tylko kartę, i próbował przejechać kilka przystanków, zapewne odczułby ten problem. (…). Z góry dziękuję w imieniu przerażonych mieszkańców, którzy spiesząc się np. do lekarza, wsiadają do tramwaju, w którym automat działa wyłącznie na bilon, którego pasażer nie posiada. W takiej sytuacji mają dwa wyjścia: albo wysiąść i spóźnić się na wizytę, albo ryzykować jazdę bez biletu (z winy obsługi systemu), licząc na to, że nie trafi się na kontrolerów…” - pisze w interpelacji Bartłomiej Kocurek.
- Dla przykładu, we Wrocławiu już dziesięć lat temu podjęto decyzję, że w pojazdach komunikacji miejskiej bilety można kupić wyłącznie bezgotówkowo. Zapewne było to uciążliwe dla mieszkańców, którzy nie korzystają z takich form płatności, ale przynajmniej sytuacja stała się klarowna – dodaje radny.
Stare urządzenia mają zniknąć w ciągu kilku miesięcy
Jak informuje wiceprezydent Krakowa Stanisław Kracik, Zarząd Transportu Publicznego na etapie instalowania biletomatów EMV, w których można wnosić odpłatność wyłącznie z wykorzystaniem płatności zbliżeniowych. E-biletomaty nie drukują biletów, ale automatycznie je kasują i przypisują w sposób bezpieczny do środka płatniczego pasażera.
- Aktualnie zakończył się montaż takich urządzeń w 151 autobusach firmy Mobilis i rozpoczyna się proces wymiany biletomatów gotówkowych w pojazdach spółki. Po jego zakończeniu, do 30 czerwca tego roku, w eksploatacji będą już wyłącznie biletomaty EMV, przyjmujące płatność zbliżeniową oraz mobilne automaty biletowe z funkcją drukowania biletów, w których opłatę można wnieść z wykorzystaniem wszystkich form kart płatniczych oraz BLIKa – zapowiada w odpowiedzi na interpelację Stanisław Kracik.
Przypomina on ponadto, że bilety krótkookresowe KMK można nabyć również poprzez aplikacje mobilne: iMKA, SkyCash, moBILET, mPay, zbiletem.pl oraz jakdojade, a także w aplikacjach partnerskich, np. bankowych.
Czytaj także
- Kłopoty mieszkańców ogromnego osiedla w Krakowie. "Negatywny wpływ na komfort życia"
- Jest data zamknięcia mostu Grunwaldzkiego! Wielkie utrudnienia przez wiele miesięcy
- Bez Nowego Świata w Krakowie. Miasto odwołuje otwarcie pętli autobusowej przy Wawelu
- Do Krakowa trafi 200 nowoczesnych autobusów. Miasto wymienia flotę
