Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia, czy dając darowiznę można obniżyć podatek w zeznaniu rocznym

RED
Wiele osób zastanawia się czy dając darowiznę można obniżyć podatek w zeznaniu rocznym i czym tak na prawdę ona jest w rozumieniu prawnym. - Darowizna to inaczej nieodpłatne przekazanie określonego składnika majątku (pieniędzy lub rzeczy) na rzecz innej osoby lub organizacji (obdarowany) - podkreśla Wojciech Stypułkowski, radca prawny z kancelarii Lex Projects i wyjaśnia jak odliczyć darowiznę od podatku.

WIDEO: Krótki wywiad

Każdy z nas może dokonać darowizny na rzecz innych osób, organizacji, instytucji. Niektóre z darowizn można odliczyć od podatku lub dochodu w zeznaniu rocznym (ulga podatkowa), obniżając w konsekwencji podatek dochodowy, który płacimy na rzecz Skarbu Państwa. W wielu przypadkach może to spowodować, po dokonaniu rocznego rozliczenia (tzw. PIT-u), zwrot „częściowo nadpłaconego” w ciągu roku podatku.

Pamiętać należy, że aby odliczyć darowiznę od podatku, należy jej dokonać w danym roku podatkowym (np. rozliczając PIT za 2019 rok, darowizna musi być dokonana w 2019 roku). Nie można jednak odliczyć darowizny, która została zwrócona lub odliczona na innej podstawie wcześniej. Darowizna musi też być udokumentowana. W przypadku pieniędzy dowodem będzie przelew i wskazanie w tytule przelewu, że jest to darowizna. W przypadku darowizny niepieniężnej (np. rzeczy) będzie to dowód przekazania rzeczy, dokument potwierdzający jej wartość i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny, a w przypadku darowizny na krwiodawstwo, zaświadczenie odpowiedniej jednostki o ilości oddanej krwi lub jej składników.

Od podatku można odliczyć:
1. Darowizny na działalność pożytku publicznego. Wskazać można przykładowo takie cele jak np.: działalność charytatywna i na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrona i promocja zdrowia, nauki, edukacja, ekologia, przy czym darowizna musi być przekazana m. in. na rzecz organizacji pozarządowych, które nie działają w celu osiągania zysku (np. fundacje, stowarzyszenia), kościoły, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne.

2. Darowizny na krwiodawstwo dokonane przez honorowych dawców krwi. Jest to szczególny rodzaj darowizny, która może uratować komuś zdrowie lub życie, jednak dla potrzeb ustalenia ulgi w podatku, ilość oddanej krwi przelicza się na konkretne kwoty pieniężne, zgodnie z zasadami ustalonymi w obowiązujących przepisach prawa.

3. Darowizny na kształcenie zawodowe. Są to darowizny w postaci materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które są kompletne, zdatne do użytku i nie starsze niż 12 lat. Mogą być dokonane na rzecz publicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe oraz publicznych palcówek i centrów.

4. Darowizny na kult religijny (np. na rzecz Kościoła). W treści darowizny konieczne jest jednak wskazanie, że jest ona dokonywana na „cele kultu religijnego” lub wskazać konkretny cel religijny, aby nie było w tym zakresie wątpliwości.

5. Darowizny na działalność charytatywno – opiekuńczą kościelnych osób prawnych. Mogą to być, np.: datki na rzecz kościelnych ośrodków pomocy osobom bezdomnym, samotnym, sierotom, matkom samotnie wychowującym dzieci itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska