Maturzyści marzący o studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej na zawsze zapamiętają wczorajszy dzień. Dwie najbardziej rozpoznawalne krakowskie uczelnie ogłosiły właśnie wyniki rekrutacji. Na wyniki z Uniwersytetu Rolniczego, Ekonomicznego i Pedagogicznego trzeba poczekać jeszcze kilka dni, ale już teraz wiadomo, jakie kierunki cieszą się tam największym powodzeniem.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim najbardziej oblegane są kierunki lekarskie - o jedno miejsce na medycynie walczyło prawie 11 kandydatów, na stomatologii - 14, a na nowo otwartej weterynarii - 8. Znacznie spadło za to zainteresowanie kierunkami humanistycznymi, takimi jak psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prawo. Są kierunki, na których liczba chętnych nie przekracza nawet jednej osoby na miejsce (między innymi ukrainoznawstwo i filologia klasyczna).
- Na kierunki humanistyczne nie ma sensu iść: pracy się nie znajdzie - kwituje Urszula Doros, tegoroczna absolwentka IX LO. Sama, mimo że skończyła klasę humanistyczną, studiować będzie astronomię. Tym bardziej że - jak dodaje - UJ zapewnia zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla tych, którzy nie mieli tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym w liceum.
Kazimierz Sedlak, ekspert rynku pracy, nie owija w bawełnę: wreszcie maturzyści zmądrzeli! - To efekt edukacji. Od kilku lat głośno mówiło się o tym, że kierunki humanistyczne studiuje się "lekko i przyjemnie", ale pracę po nich znaleźć ciężko. Maturzyści wreszcie zaczęli brać pod uwagę sytuację na rynku pracy, a nie tylko modę czy łatwość studiowania - uważa.
Na AGH najpopularniejszymi kierunkami są budownictwo (8 osób/miejsce) oraz geodezja i kartografia (po sześć osób na miejsce). Na UR kandydaci wybierali najchętniej weterynarię (16 osób / miejsce) i dietetykę (14 osób/ miejsce), a na UE - gospodarkę przestrzenną (7 osób na miejsce) oraz finanse i rachunkowość (5,5 os./miejsce). Na UP największym zainteresowaniem cieszyła się filologia angielska (28 os./miejsce), bezpieczeństwo wewnętrzne (24 os./miejsce) i pedagogika przedszkolna (17 os./miejsce). Na Politechnice najwięcej chętnych było na gospodarkę przestrzenną, architekturę, automatykę i informatykę.
Na kierunki humanistyczne znacznie mniej chętnych
W tegorocznej rekrutacji na dziennikarstwo i komunikację społeczną odnotowano tylko 4 kandydatów na miejsce (w 2011 było ich 16), na psychologię trzech (w 2011 o miejsce starało się 12,6 os.). Na prawo o indeks walczyło tylko 2,46 kandydatów, a rok temu - około 10 osób. - Młodzież zrozumiała, że ukończenie prawa to dopiero początek drogi. Potem czeka ich długa aplikacja, dobrze nie będą więc zarabiać do 30-tki - mówi K. Sedlak.
Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!