W środę premier Mateusz Morawiecki udał się na jednodniową wizytę w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Republiki Francuskiej Emmanuelem Macronem. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował także, że "w ramach wizyty szef polskiego rządu będzie także rozmawiał z przedstawicielami największego francuskiego związku pracodawców,"
Po godzinie 13.00 rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego rządu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, jednak przed nim politycy wydali krótkie oświadczenia.
- Razem z kolegami z innych krajów potrafimy odpowiedzieć na wyzwania, jakie stawia przed nami kryzys pandemiczny – mówił przed Pałacem Elizejskim Emmanuel Macron.
Jednocześnie podkreślił, że walka z pandemią wymaga współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej. - Dzisiaj nasze rozmowy poprzedzają walkę z pandemią, która wymaga zbiorowego działania. Wymaga stworzenia wspólnej platformy szczepionek, żeby żadne z państw nie zostało pominięte. Będziemy bronić wspólnego, europejskiego frontu w stosunku do pandemii tak, żeby nasi obywatele mieli równe prawa – zaznaczył prezydent Francji.
- Musimy przygotować się na przyszłość, przygotować inwestycje, które zapewnią naszym krajom wzrost. Porozmawiamy o Planie Odbudowy oraz kwestii bezpieczeństwa. Będziemy bronić wspólnego frontu walki z pandemią; chcemy, aby szczepionki były produkowane na terenie Unii Europejskiej- powiedział Macron.
Szef polskiego rządu podkreślił, że pandemia koronawirusa weryfikuje, jak państwa były przygotowane na największy kryzys od II wojny światowej oraz jak potrafią ze sobą współpracować
- Czas epidemii weryfikuje w jaki sposób państwa mogą ze sobą współpracować. Tempo szczepień, współpraca z Komisją Europejską, przynaglanie firm do dostaw szczepionek jest fundamentalnym zadaniem. Unia Europejska musi działać w sposób solidarny. Część produkcji w fundamentalnych dziedzinach powinna wrócić do Europy - przekazał Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział, że będzie chciał poruszyć także tematy energetyczne oraz kwestię polityki klimatycznej oraz infrastruktury.
Gospodarka i klimat
Tematy rozmowy mają skoncentrować się na kwestiach gospodarczych oraz dwustronnych relacji Polski i Francji. Także ma zostać podjęty temat spraw unijnych, a w tym kwestia jak walki z pandemią COVID-19, polityka gospodarcza i rozwoju jednolitego rynku oraz relacje zewnętrzne UE.
„Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Emmanuelem Macronem będzie ponadto wdrażanie Planu Odbudowy, polityka klimatyczna i transformacja energetyczna oraz kwestie z zakresu bezpieczeństwa i obronności” – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
