Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie debatują o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marcin Banasik
O polityce klimatycznej w UE i priorytetach nowego rządu ws. ochrony środowiska - takie tematy omawiane są podczas konferencji klimatycznej „Rok 2024 – w kierunku zielonej (r)ewolucji”. Spotkanie odbywa się w Krakowie, z inicjatywy europosłanki Róży Thun. - Niestabilność klimatyczna dotyczy każdego z nas. Musimy uświadomić sobie, że zadbane, czyste środowisko po prostu się opłaca - mówił podczas otwarcia sobotniej konferencji Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Wiceminister klimatu i środowiska zapowiedział także odbudowanie Państwowej Rady Ochrony Przyrody złożonej z wybitnych naukowców, specjalistów, a także przedstawicieli strony społecznej.

Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi

Europosłanki, przedstawiciele rządu, posłowie, eksperci i aktywiści wspólnie debatują nad czekającymi na Unię Europejską i Polskę wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Sobotnie wydarzenie to okazja do przyjaznej konfrontacji stanowisk polityków, pomysłów ekspertów i młodych aktywistów klimatycznych.

- Mamy dwa zasadnicze wyzwania. Pierwsze to dbałość o środowisko i walka z ociepleniem klimatu, które powoduje coraz bardziej widoczne katastrofy, a drugie to przestrzeganie prawa, ponieważ bez stosowania się do przepisów, które wspólnie ustanawiamy, nic nie osiągniemy - mówiła Róża Thun.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia są europosłanki Renew Europe: Catherine Chabaud, członkini Komisji Ochrony Środowiska z Francji oraz Katalin Cseh, wiceprzewodniczącą grupy Renew. W konferencji udział bierze również Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który przedstawi m.in. priorytety nowej ekipy rządowej dot. zarządzanie ochroną środowiska w Polsce i ochroną naszych przyrodniczych zasobów, Michał Kobosko, przewodniczący Komisji ds. UE Sejmu RP, Rafał Komarewicz, Poseł i członek Komisji Klimatu; Kamil Wyszkowski, Dyrektor programu UN Global Compact Network Poland; Andrzej Gula z Polskiego Alarmu Smogowego, Tytus Kiszka z kolektywu Bąbelki (Młodzieżowego Strajku Klimatycznego) i Diana Maciąga z Związku Stowarzyszeń Polskiej Zielonej Sieci.

„Renew Europe – on the ground”

Wydarzenie jest częścią cyklu „Renew Europe – on the ground”, które są organizowane w większości krajów Unii Europejskiej. Celem tej serii spotkań jest przybliżenie najważniejszych tematów związanych z przyszłością Unii Europejskiej i czekających jej zmian. Jak podkreśla Europosłanka Róża Thun zmiany klimatyczne to oprócz rządów prawa, drugi cywilizacyjny priorytet dla wszystkich członków UE: „Nie ma ważniejszych zagadnień dziś, niż dbanie o demokrację i nasze środowisko.

Bądź bezpieczny, zadbaj o życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska