Konferencja „Ochrona chomika europejskiego w Polsce – wyzwania i perspektywy”
Jak informowali organizatorzy konferencji: - Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w roku 2020 nadała chomikowi europejskiemu status gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem w całym zasięgu występowania, a w bieżącym roku, 2024, taki sam status chomik uzyskał na terenie Europy - tłumaczyli.
Obecnie w najlepszej kondycji znajdują się stanowiska w woj. lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. W dużo gorszym stanie znajdują się fragmentowane subpopulacje w woj. śląskim, opolskim i w południowej części woj. mazowieckiego. Najbardziej izolowane i zagrożone są stanowiska w woj. dolnośląskim.
Wyniki krajowego monitoringu prowadzonego od 2013 r., w tych samych lokalizacjach reprezentatywnych dla całego kraju, świadczą o trwającym procesie zanikania stanowisk granicznych a także zlokalizowanych wewnątrz zasięgu.
- Mimo trudnej sytuacji Polska wciąż jest miejscem, gdzie lokalnie występują silne populacje chomika europejskiego. Jest to jednak ostatni dzwonek do podjęcia działań na rzecz ochrony gatunku i do rozpoczęcia współpracy między przedstawicielami różnych środowisk, od których w największym stopniu zależy przyszłość chomika europejskiego w Polsce - tłumaczyli organizatorzy konferencji jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Dwudniowa konferencja miała na celu m.in. skupić w jednym miejscu różne grupy zawodowe i społeczne, jak np. przedstawicieli administracji rządowej i podległych jednostek (MKiŚ, MRiRW, GDOŚ, RDOŚ, GDDKiA, KOWR, ZO PZŁ), reprezentantów samorządów lokalnych i regionalnych, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego, naukowców, osoby zawodowo związane z terenami rolnymi oraz osoby, dla których jest ważne zachowanie i ochrona różnorodności biologicznej agrocenoz i obszarów zurbanizowanych - by wspólnie wypracować strategię ochrony chomika europejskiego w Polsce, rozpoznać aktualne problemy związane z realizacją różnych działań na obszarach występowania chomika europejskiego, a także umożliwić pole do dyskusji przedstawicielom grup, które w różny sposób oddziałują na jego populację.
Konferencja odbyła się pod patronatem medialnym Dziennika Polskiego.
Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Krakowie, Gmina Miasta Jaworzno, PTOP Salamandra i Stowarzyszenie Naturalnie. Patronem głównym jest WWF Polska.
