Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer przyjechał razem z żoną Victorią. Powitał ich dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
Odwiedziny przedstawicieli brytyjskiego rządu mają związek z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. Na oficjalne obchody, 27 stycznia, swoją obecność potwierdziło 30 zagranicznych delegacji. Przedstawiciele kilku państw swoje wizyty mają składać wcześniej i po tej dacie.
Premier Wielkiej Brytanii z wizytą w Oświęcimiu
Keir Starmer z małżonką odwiedzili część muzealnej ekspozycji, m.in. blok 4, poświęcony prowadzonej przez Niemców w Auschwitz Zagładzie Żydów, gdzie znajdują się puszki po używanym do zabijania gazie Cyklonie B, a także włosy, które ścinane były kobietom po zamordowaniu w komorach gazowych.
Jak relacjonują przedstawiciele muzeum, zobaczyli również blok 5, gdzie prezentowane są osobiste przedmioty zrabowane ofiarom, takie jak: buty, walizki, okulary, dziecięce ubranka, czy żydowskie szaty modlitewne, a także krematorium i komorę gazową w byłym obozie Auschwitz I.
Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy dokonywali egzekucji przez rozstrzelanie, premier z żoną złożyli wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
W bloku 27, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona Szoa, goście zobaczyli m.in. salę z Księgą Imion, w której zapisano ponad 4 miliony imion i nazwisk ofiar Zagłady.
Premier Wielkiej Brytanii był wstrząśnięty tym, co zobaczył.
"Prawda, którą tu dziś zobaczyłem, pozostanie ze mną do końca życia. Tak samo jak moja determinacja, by bronić tej prawdy, walczyć z trucizną antysemityzmu i nienawiści we wszystkich jej formach i zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby „nigdy więcej” oznaczało to, co mówi i co musi naprawdę oznaczać: nigdy więcej” - napisał Keir Starmer w muzealnej księdze pamiątkowej.

Okiem Kielara odc. 14
Goście odwiedzili również były obóz Auschwitz II-Birkenau, m.in. rampę kolejową, na której niemieccy lekarze dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów, a także ruiny komory gazowej i krematorium III. Zapalili także znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.
Brytyjczycy na liście odwiedzających
Według deklaracji w systemie rezerwacji visit.auschwitz.org w 2024 r. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz odwiedziło co najmniej 98 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii. Kraj ten jest jednym z państw, które wsparły Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wsparcie brytyjskie wynosi 3,1 miliona funtów.