Prezydent Krakowa przygotował zielony budżet na rok wyborczy

Agnieszka Maj, Piotr OgórekZaktualizowano 
W przyszłorocznym budżecie Krakowa 130 mln zł zostanie przeznaczonych na zieleń, w tym na rewitalizację parków
W przyszłorocznym budżecie Krakowa 130 mln zł zostanie przeznaczonych na zieleń, w tym na rewitalizację parków Andrzej Wiśniewski
Finanse. Prof. Jacek Majchrowski próbuje przekonać tych, którzy zarzucają mu betonowanie miasta. W budżecie dał sporo pieniędzy na parki.

W przyszłym roku, ostatnim w tej kadencji prezydenta Jacka Majchrowskiego, nie wzrosną żadne podatki ani opłaty lokalne. Nie zmieni się także cena biletów komunikacji miejskiej. W budżecie miasta ma być za to więcej pieniędzy na parki i drobne inwestycje, takie jak budowa chodników. Taki projekt budżetu przygotował prezydent na rok wyborczy.

Jacek Majchrowski zaprzecza jednak, że przy jego układaniu kierował się tym, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną. - Nie patrzyłem na to pod tym kątem. Obecne inwestycje to kontynuacja naszych planów z poprzednich lat - twierdzi prezydent. I przekonuje, że jeszcze nie podjął decyzji, czy będzie kandydował. Wcześniej mówił nam, że zrobi to na pół roku przed wyborami.

W projekcie budżetu miasta na rok 2018 nie ma żadnych nowych, ważnych inwestycji. Natomiast mają się rozpocząć te planowane od lat: budowa tramwaju do Górki Narodowej, przebudowa al. 29 Listopada i ul. Igołomskiej oraz budowa Trasy Łagiewnickiej. Na inwestycje strategiczne zarezerwowanych zostało 297 mln zł.

Ścieżki rowerowe, remonty i tramwaje

W przyszłym roku większy nacisk zostanie jednak położony na tzw. inwestycje programowe, czyli mające lokalne znaczenie. Prezydent przeznaczył na nie 629 mln zł. - W 2018 roku rozpoczynamy program budowy ścieżek rowerowych. To w sumie 14 zadań za 67,5 mln zł. Te trasy powstaną niezależnie od ścieżek budowanych przy nowych inwestycjach - zapowiedział wiceprezydent Tadeusz Trzmiel.

Wydatki na transport pochłoną 15 proc. budżetu. Zarezerwowano pieniądze m.in. na budowę ośmiu parkingów P&R, w tym Mały Płaszów, węzeł przesiadkowy Bronowice oraz sześciu przy stacjach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (w tym m.in. na Prądniku Czerwonym). Na ten cel jest 35,7 mln zł. W 2018 roku planowane jest rozpoczęcie i zakończenie przebudowy ul. Krakowskiej, rozpoczęcie remontu ul. Królewskiej oraz al. Solidarności na odcinku od pl. Centralnego do Bulwarowej, czyli przyszłej drogi S7.

Na infrastrukturę tramwajową przeznaczone będzie w sumie 1 mld 400 mln zł, ale w ujęciu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Miasto kupi także nowe autobusy. Od przyszłego roku po Krakowie mają jeździć wyłącznie ekologiczne: elektryczne albo z normą nie niższą niż Euro5. W budżecie zapisano też prawie 5 mln zł na studium wykonalności metra w Krakowie.

Edukacja najbardziej kosztowna

Najwięcej miasto wyda jednak na oświatę (prawie 26 proc.). Program modernizacji i budowy obiektów oświatowych, przedszkoli i żłobków składa się z 22 zadań za 60,6 mln zł. Największą inwestycją szkolną, która ma się rozpocząć w przyszłym roku, jest budowa szkoły i przedszkola na os. Gotyk.

Jak wyliczył skarbnik miasta Lesław Fijał, gmina będzie musiała dopłacić 350 mln zł z własnych pieniędzy do szkół, które powinny być finansowe z rządowej subwencji oświatowej. Dodatkowe 200 mln zł gmina dołoży do przedszkoli. - Utrzymanie tych placówek jest zadaniem rządu, ale co roku nie dostajemy na te cel wystarczająco dużo pieniędzy - mówił Lesław Fijał.

Na kulturę przeznaczone będzie 5 proc. wydatków. Najważniejsze inwestycje w tej dziedzinie to: rewaloryzacja siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej (powstanie tam nowoczesne muzeum nauki i techniki) oraz Pałacu Krzysztofory. Na nowe baseny zaplanowano 4,1 mln zł. W sporcie kluczową inwestycją będzie budowa Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Zapisano na to ponad 14 mln zł.

Na realizację programu ograniczania niskiej emisji (likwidację pieców) miasto wyda ponad 65 mln zł. Oprócz tego sporo pieniędzy będzie przeznaczone na budowę lub rewitalizację krakowskich parków. W planie jest przebudowa parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, rewitalizacja parku Lotników Polskich i utworzenie parku Reduta. Poza tym powstaną również parki na terenie dawnego Motelu Krak, rzeczny Wilgi, Ogrody Płaszów, Staw Płaszowski, Zakrzówek oraz park w Czyżynach. Rewitalizacji doczekają się: park Żeromskiego, Bednarskiego, Jordana oraz Bulwary Wiślane i ich oświetlenie, a także stoki Wzgórza Wawelskiego. Są także pieniądze na modernizację parków: Młynówka Królewska, Zielony Jar, Wandy, Planty Bieńczyckie, Park Krowoderski, Kościuszki, Kleparski i Solvay.

Parki kieszonkowe i ekologia

Oprócz tego w każdej dzielnicy powstaną parki kieszonkowe. Natomiast w Pawilonie przy Polanie Lea powstanie ośrodek edukacji ekologicznej. Ponad 2 mln zł zapisano także na budowę pierwszego wodnego placu zabaw w parku Jordana, na który mieszkańcy zagłosowali w III edycji budżetu obywatelskiego.

Wszystkie te wydatki są odpowiedzią prezydenta na zarzucane mu przez aktywistów betonowanie miasta i zabudowywanie korytarzy powietrznych. Na program rozwoju parków i zieleni w budżecie przeznaczono 31 mln zł, a łącznie z wykupami gruntów i bieżącym utrzymaniem - 130 mln zł. W tym roku na ten cel w budżecie jest 100 mln zł.

Wydatki miasta dojdą w 2018 roku do 5 mld 456,5 mln zł i będą o prawie 12 proc. wyższe od tegorocznych. Wzrosną także dochody - o prawie 9,3 proc. i wyniosą 5 mld 168 mln zł.

Deficyt budżetowy zaplanowano na kwotę 288 mln zł. - Wydaje się, że nie jest to tak dużo. Mieliśmy już wyższy, chociażby w 2010 czy 2011 roku, kiedy cały świat był pogrążony w kryzysie - twierdzi Lesław Fijał, skarbnik miasta.

Budżet 2018

Dochody miasta wyniosą 5 mld 168 mln zł, to o 400 mln zł (9 proc.) więcej w porównaniu z tegorocznym budżetem

 • Wydatki wyniosą 5 mld 456 mln zł (wzrost o 12 proc.)
 • Deficyt - 288 mln zł
 • Inwestycje strategiczne - 297 mln zł
 • Inwestycje programowe - 629 mln zł
 • Infrastruktura tramwajowa w perspektywie wieloletniej - 1 mld 400 mln zł
 • Zieleń i parki - 130 mln zł
 • Program ograniczania niskiej emisji - ponad 65 mln zł
 • Budowa obiektów sportowych - 55 mln zł
 • Budowa ośmiu parkingów P&R - 35,7 mln zł
 • Budowa Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych - 14 mln zł
 • Program budowy ścieżek rowerowych - 67,5 mln zł

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Krakowa przygotował zielony budżet na rok wyborczy - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
JT

Jestem zwykłym człowiekiem .Moja rodzina mieszka w Krakowie od wielu lat.Kiedyś to było moje miasto.Teraz marzę żeby wyjechać jak najdalej.Rodzinna kamienica nieopodal ul. Grottgera miała pecha.Przez lata walczyliśmy z chuliganerią rozrabiającą po nocach na boisku dawnej Szkoły 34.W końcu mądra Pani Dyrektor postarała się o Boisko Orlik .W odległości 30m od okien powstało boisko piłki nożnej i koszykówki.Boisko powstało bez analizy akustycznej terenu.W ostatnim czasie deweloper zabudował widok na Alejki Grottgera i wystawił dom "moloch" zabudowując tył posesji okno w okno.Do tego postawił mur betonowy na maksymalną wysokość.Żyjemy jak w betonowej klatce. Odgłosy z boiska zwielokrotniły się o kilkanaście decybeli.Ogród który miałam zmienił się w ciemne zarośla.Rośliny i drzewa usychają z powodu obciętych korzeni i obniżenia poziomu wody przez wykop pod garaż podziemny.Żeby było jeszcze lepiej nowa Dyrekcja szkoły funduje imprezy z nagłośnieniem .I

r
rem

Odpowienio MPZP przygotwac, a nie mydlic oczy planowanymi zasiewami i nasadzeniami przed wyborami.

m
marian

jak już nie ma gdzie palca wcisnąć!!! w d*** se go wsać!

a
abaqus

Gdzieś ty widział betonowe drogi poza autostradami i to tylko niektórymi? O asfalcie słyszałeś?

o
olo

Majchrowski, jesteś żałosny. Kto Ci uwierzy? Zabetonowałeś miasto. I tego Ci nie zapomnimy. I dlatego przestaniesz być prezydentem.

K
Kola

To dopiero news! Ubaw na całego! A normy zanieczyszczenia powietrza sięgają krytycznego poziomu!

m
myki

Zrobiłeś sobie z budżetu gminy fundusz wyborczy? Koniec. Odwołajmy go w końcu. Nasze miasto zasługuje na lepszego prezydenta.

G
Gość

Park na terenie Motelu Krak to 3 hektary terenu o przeznaczeniu usługowym o wartości ca 30 milionów zł...prezent dla dewelopera gigantycznego osiedla mieszkajwmiescie aby mu się lepiej interes kręcił

t
ted

Tak, rok przed wyborami sobie przypomniał o parkach?? A wcześniej całe miasto zalał betonem? I co, liczy że go znów ludzie wybiorą? Żeby kradł przez kolejne cztery lata i dalej oddawał miasto na łup deweloperom? Nie dajmy się nabrać! Skończmy wreszcie jego rządy

B
Burmistrz Nowej Huty

ktore pan pre-zydent wysmiewa.Czyzby mialo ono sluzyc do gry wyborczej?Decyzja o jego budowie bedzie juz jednak nalezala do kandydatki prawicy

s
srgf

a wszyscy to komunistyczne dziady bez niezbędnego zaplecza kulturalno-historycznego i wrażliwości estetycznej. Nic więc dziwnego że ich ulubionym materiałem budowlanym jest BETON, a konkretnie żelbet.

g
gosc

kłamca i arogant !!!!
Zabetonował pół miast wraz z deweloperami a teraz przed wyborami sobie kpi nadal

r
rgb

Mydlenie oczu i tyle. Ale czego się spodziewać.

K
Kalinka

Już był taki jeden prezydent, od żyrandola, co to w ostatniej chwili obiecał złote góry i wiadomo jak to się skończyło. Oby w tym przypadku było tak samo.

k
ktoś

A kiedy Park Rzeczny Drwinka?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3