FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

Nowy dworzec PKP w Oświęcimiu oddano z pompą. Wśród licznych gości trudno było jednak doszukać się prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta czy starosty oświęcimskiego Marcina Niedzielę.
Wiele osób mnie pyta, dlaczego prezydent miasta nie uczestniczył w oficjalnym otwarciu oświęcimskiego dworca. Otóż instytucja państwowa PKP pominęła samorządy
mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
- Pominięto również starostwo powiatowe i gminę Oświęcim. Spotkanie odbyło się tylko z samymi notablami Prawa i Sprawiedliwości - dodaje. Obok ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wymienia wicewojewodę Zbigniewa Starca, posła PiS z Libiąża Krzysztofa Kozika, radną wojewódzką z Brzeszcz Iwonę Gibas i prezesa lotniska w Krakowie-Balicach Radosława Włoszka.
Mamy do czynienia ze spotkaniem stricte partyjnym
uważa prezydent Janusz Chwierut.
- Ja się nie zgadzam na to, żeby pomijać samorządy. Zgodnie z ustawą, to samorząd i prezydent reprezentuje mieszkańców. I pominięcie w tym spotkaniu samorządów, jest brakiem szacunku przede wszystkim dla mieszkańców - dodaje jednocześnie, apelując do wszystkich instytucji państwowych, by te nie kierowały się lojalnością partyjną, tylko traktowały samorządy jak partnerów.
Uroczystość dla wszystkich
Polskie Koleje Państwowe S.A. poczuły się urażone nie tylko wypowiedzią prezydenta, ale również brakiem współpracy.
PKP S.A. realizuje szereg projektów z samorządami lokalnymi, także stwierdzenie prezydenta Oświęcimia jest dla nas krzywdzące
mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych.
- W przypadku, gdy samorządy lokalne są zaangażowane w projekty, czyli są współinwestorami lub biorą czynny udział w zagospodarowaniu powierzchni na nowych lub zmodernizowanych dworcach, ich przedstawiciele uczestniczą w wydarzeniach związanych z prowadzonymi projektami - dodaje.
Jako przykład podaje współdziałanie przy budowie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, BiT City II w Toruniu, czy z samorządami wielu miast, gdzie powstają dworce.
- Budowa nowego dworca w Oświęcimiu była finansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz budżetu państwa, stąd taka a nie inna reprezentacja w dniu otwarcia. Warto zaznaczyć, że miasto Oświęcim miało zgodnie z pierwotnymi deklaracjami wynająć jedno z pomieszczeń na punkt informacji turystycznej, z czego ostatecznie zrezygnowało - zauważa Sarna.
Jak dodaje, informacja o otwarciu dworca była powszechnie dostępna, przekazana za pośrednictwem lokalnych mediów. - Zatem w wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy mieszkaniec Oświęcimia - twierdzi przedstawiciel PKP.
„Wywołany do tablicy” były starosta oświęcimski, a obecnie wicewojewoda Zbigniew Starzec, jest zdziwiony oburzeniem prezydenta, choć po ludzku, jest mu smutno z powodu nieobecności Janusza Chwieruta. Jak sądzi, PKP miały jednak powód, by zaproszenia nie wysłać.
-Widać, nic nie zrobił- wyznaje Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski. - Dziwię się jednak skąd te krokodyle łzy. Pan prezydent sam nigdy nie zaprasza na otwarcia nawet wspólnych inwestycji, a kiedy jest zapraszany, wysyła swojego zastępcę, albo naczelnika wydziału - dodaje.
- Tak wyglądał Oświęcim 30 lat temu, gdy powstawały samorządy
- Boże Ciało w Olkuszu. Procesja przy pięknej pogodzie [ZDJĘCIA]
- Procesja Bożego Ciała w Wadowicach. Pandemia nie wystraszyła wiernych
- Nowy dworzec PKP w Oświęcimiu został otwarty dla podróżnych
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Beata Długozima oświęcimską celebrytką [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?