Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci warzyw pod osłonami borykają się z szalonymi kosztami ogrzewania plantacji

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
WIR: Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zaraz po Hiszpanii i Włoszech.
WIR: Polska jest czołowym unijnym producentem warzyw, zaraz po Hiszpanii i Włoszech. pixabay.com
Nie bez powodu kilogram szklarniowych pomidorów czy ogórków spod osłon jest o kilka złotych droższy niż rok temu. Aby wyhodować warzywa wcześniej, niż pozwala na to pogoda, trzeba im zapewnić osłonę, ciepło i światło. A takie koszty wzrosły i to znacznie. Wielkopolska Izba Rolnicza uważa, że producentom potrzebna jest pomoc i zwraca się w tej sprawie do ministerstwa.

Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła interweniować u ministra rolnictwa w sprawie wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Wprost wskazują, że sytuacja na rynkach rolnych staje się coraz trudniejsza. Dotyka ona praktycznie wszystkich segmentów rynkowych oraz producentów. Szczególną uwagę poświęcają posiadaczom szklarni i tuneli.

Produkcja warzyw pod osłonami jest coraz droższa

- Do tej pory producenci warzyw radzili sobie ze wzrostem cen środków produkcji, energii czy też paliwa. Aktualnie jednak mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów produkcji w gospodarstwie, który w zależności od kierunku produkcji sięga od 30 do 50 proc. Natomiast w warzywach ciepłolubnych może to być aż 80 proc.! - pisze samorząd rolniczy z Wielkopolski.

Prąd i opał odgrywają w tej produkcji szczególnie dużą rolę. Rośliny trzeba dogrzać i doświetlić.

- Według informacji uzyskanych od producentów warzyw spod osłon, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1 200-1 500 zł/t obecnie. Ponadto pojawił się problem dostępnością tego opału. W chwili obecnej składy z opałem są puste. Producenci radzą sobie tylko dlatego, że korzystają z opału zakupionego wcześniej i po niższych cenach. Jednak i tego wkrótce zabraknie - podkreśla WIR.

Samorząd rolniczy zwraca też uwagę na problemy związane z dostępnością siły roboczej. Produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna.

Kolejny trudny etap produkcji warzyw ciepłolubnych to ich zbyt. - Z rynku spożywczego wypada wiele małych, niezależnych sklepów spożywczych czy warzywniczych, które tradycyjnie stanowiły miejsca zbytu dla mniejszych gospodarstw rolnych. W to miejsce coraz bardziej wdzierają się sieci detaliczne, które wywierają ogromną presję cenową na rolników - czytamy w komunikacie.

Zadaniem izby rolniczej ta sytuacja doprowadzi nie tylko do ograniczenia produkcji, ale także do podważenia jej sensowności oraz zastąpienia krajowej produkcji importem warzyw.

WIR wnioskuje do ministra Kowalczyka o pomoc dla producentów warzyw ciepłolubnych

Samorząd rolniczy przypomina, że produkty polskiego warzywnictwa, czy też przetwórstwa warzywnego, cieszą się ogromnym uznaniem konsumentów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. "Są one odpowiednikiem zdrowej, smacznej i co najważniejsze – bezpiecznej żywności".

Izba zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka z prośbą o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. "Gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców, co w konsekwencji doprowadzi do problemów finansowych wielu małych, jak i dużych gospodarstw".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Producenci warzyw pod osłonami borykają się z szalonymi kosztami ogrzewania plantacji - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska